Deniz yolu konteyner taşımacılığında güvenlik uygulamaları
Container transportation security initiatives
- Tez No: 318755
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, deniz güvenliğinin sağlanması amacıyla limanlarda uygulanmaya başlanan; Uluslararası Gemi ve Liman Güvenliği Kod (ISPS Kod)'u ve Konteyner Güvenlik Girişimi (KGG)'nin, konteyner terminallerinin etkinliklerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, ISPS Kod ve KGG'nin her ikisinin birden uygulandığı, gelişmiş oniki konteyner terminali dahil edilmiştir.Bahse konu konteyner terminallerinin etkinlik düzeyini belirleme yöntemi olarak Veri Zarflama Analizi (VZA) tekniğinden yararlanılmış, VZA'da kullanılan girdi ve çıktı değişkenleri ise birincil veri olarak, ?Bilgi Talep Formu? vasıtasıyla konteyner terminallerinin 2000-2010 yılları arasındaki on yıllık verilerinin toplanmasıyla elde edilmiştir. Buradan hareketle VZA yöntemiyle; araştırmaya dahil edilen konteyner terminallerinin; toplam etkinlik, teknik etkinlik ve ölçek etkinliği olmak üzere üç farklı etkinlik değerine ulaşılmıştır.Bu kapsamda elde edilen sonuçlara göre; çalışmaya dahil edilen konteyner terminallerinin etkinlikleri, ISPS Kod ve KGG'nin konteyner terminallerinde uygulanmaya başlandığı yıl, uygulama öncesindeki yıllar ile sonrasındaki yıllar bazında değerlendirilmiş ve sonuç olarak, söz konusu güvenlik girişimlerinin terminallerin etkinliklerini olumsuz yönde etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is investigating the effects of International Ship and Port Security Code (ISPS Code) and Container Security Initiative (CSI), which are being implemented in ports in order to ensure maritime safety, on performance of container terminals. This study involves twelwe developed container terminals that use ISPS Code and CSI.In this study, Data Envolvement Analysis is used for determining the level of efficiencies of container terminals. Input and output for the DEA, is obtained from `Information Request Form? as an primary data and these Informaton Request Forms include ten years? datas between 2000-2010. Overall efficiency, technical efficiency and scale efficiency are evaluated for each container terminals by Data Envolvement Analysis.Container terminals, which use ISPS Code and CSI, are evaluated and compared according to prior years and subsequent years? datas and the research concludes that negative affects of ISPS Code and CSI have not been identified.