Dünyadaki ve Türkiye'deki istihdam ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye'de gemiadamları eğitiminin geliştirilmesi
A research study on improvement of Turkish seafarers training taking into account the employment requirements in Turkey and the world
  1. Tez No: 318756
  2. Yazar: ERGÜN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TARCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Marine, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu araştırmada Dünyamızda ve Türkiye'de gemiadamlarının istihdam ve eğitimine yönelik mevcut yasal ve idari düzenlemeler, halihazır politikalar, uygulamalar incelenmiş; önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkması beklenen yeni durum değerlendirilerek, gelecekteki ihtiyaçları karşılayabilecek ulusal politika ve uygulamalarına ilişkin çalışmalarda rehberlik edebilecek güvenilir bulgular belirlenmeye çalışılmıştır.Büyük bir ekonomik atılım içerisinde olan ülkemizde denizcilik hala bakir kalmış önemli bir faaliyet alanıdır. Ciddi bir istihdam sorunu yaşayan ülkemiz için Dünya piyasasına gemiadamı tedariki, değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsattır. Bunun da ötesinde jeopolitik, stratejik ve ekonomik önemi Türkiye'yi denizci bir devlet, hatta denizci bir ulus olmaya ve denizlerden azami fayda elde etmeye zorlamaktadır. Gemiadamı insangücü geniş bir kıyı şeridine sahip Türkiye'nin geleceğine önemli katkılar sağlayacak kaynaklarından biri olacaktır.Günümüzün en büyük ekonomik güçlerinden biri olan Avrupa Birliği, küresel liderliğin gerektirdiği denizci politikaların bir sonucu olarak denizcilik sektörüne büyük bir önem vermektedir. AB ile entegrasyon sürecinde olan Türkiye'nin bu konuda ciddi tedbirler alarak bu pastadan pay alması gerekmektedir.Araştırma kapsamında, konunun özünü teşkil eden ?Gemiadamlarının istihdam ve eğitimi? incelenmiş, temel kavramlar açıklanmış ve bu konuda mukayeseli bilgiler verilmiştir. Böylece, araştırmanın sonraki bölümlerine alt yapı teşkil edecek başlangıcın yapılması hedeflenmiştir.Diğer bölümlerde, ?Dünya ve Türkiye ölçeğinde gemiadamlarının istihdam ve eğitimine ilişkin durum' gerek birbirleriyle bağlantılı, gerekse bağımsız olarak, farklı yöntemlerle incelenerek araştırma derinleştirilmiş ve çözüme ışık tutacak bulgular toplanmıştır. Farklı yöntemlerle elde edilen bulgular üçgenleme metodu ile gerçeklenmiş, birbirlerini destekleyen bulgular ilişkilendirilmiş ve gemiadamı eğitimi konusunda temel bulgular elde edilmiştir. Bu bulguların ileride gemiadamlarının istihdamı ve eğitimine ilişkin ulusal politika ve uygulama önerileri konusunda yapılacak araştırmalar için önemli bir kaynak olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the international and national seafarers? employment and training systems, related existing legal and administrative arrangements, policies and applications have been investigated and reliable facts (outcomes) which will support the studies for defining new policies and applications to meet probable emerging situations for the near future have been assessed.Maritime Economics is still a virgin and important area for Turkey which makes a significant challenge in its economy. Employment of Turkish seafarers for World maritime market is an opportunity to be evaluated for the country which meets with a serious unemployment problem. Furthermore, geopolitics, strategic and economic importance of Turkey forces hER to be a maritime state and nation, and get maximum benefit from the sea. Seafaring manpower is one of the main sources which contribute the future of Turkey a country having large shorelinesThe European Union which is one of the biggest economic power today and will continue to be in the future, increases its attention and interest on the seas as a nature of global leadership policies. Turkey continuing its integration process to EU is also in a position to get share from this benefit by taking necessary measures.In this thesis, the importance of the Seafarers employment and training which is the main issue of the subject and compatible concepts are explained, and hence comparative information is provided. Thus, it is aimed to make an infrastructure for the following chapters.In other parts of the thesis, `Seafarers? employment and training in the World and Turkey? were discussed separately and comparatively, and analyzed in detail using different methods. The essential facts were produced from the results of these studies. The facts founded were verified and supporting data was integrated using `triangulation and association? method. It is strogly believed that these facts will be an important data for the researchers who will study on national seafares? employment and training studies in future.