Konteyner limanlarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının bulanık tabanlı yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety implementation in container ports by fuzzy based methods
  1. Tez No: 671991
  2. Yazar: SEYHUN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sanayi devriminden sonra dünya ticaret hacminin genişlemesiyle birlikte kıtalar arası yük taşıma kapasitelerinde artış meydana gelmiştir. Bunun sonucu olarak daha büyük miktarlardaki yükün daha uzak destinasyonlara taşınmasında minimum maliyetlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenlerle deniz yolu taşımacılığına olan talep zaman geçtikçe yüksek oranlarda artış göstermiştir. Deniz yolu taşımacılığına olan talepte gözlenen bu artışlardan kaynaklı olarak, limanlar da paralel bir şekilde hızla büyümekte ve gelişmektedir. Küresel deniz yolu ticaret kapasitesindeki artış, tek seferde yüksek hacimlerde yük elleçleme ihtiyacı doğuran gemi boyutlarındaki gelişim, taşınan yük segmentinin genişlemesi vb. faktörler özellikle konteyner limanlarının gelişmesine zemin hazırlamıştır. Bu gelişmeler, limanları daha hızlı elleçleme ve depolama yapmaya zorlamakta ve bu durum, liman sahasında iş sağlığı ve güvenliği (İSG) için tehditler oluşturabilmektedir. Limanların iş hacmindeki gelişmelere paralel olarak iş gücü gereksinimi artmış ve daha fazla personele ihtiyaç duyulmuştur. Buna bağlı olarak liman operasyonlarının istenen verimlilikte olabilmesi ve çalışanlar için güvenli ortamı sağlayabilmek amacıyla iş sağlığı ve güvenliği regülasyonları oluşturulmuştur. Bu araştırmanın konusu, konteyner limanları personellerinin uyması gereken iş sağlığı ve güvenliği regülasyonlarının incelenmesi, bu limanlarda uygulanan regülasyonların iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesidir. Çalışmada iş sağlığı ve güvenliği konusunun konteyner liman işletmeleri açısından ne kadar önemli olduğu üzerinde durulmuş, liman işletmeleri için hazırlanan uluslararası ve ulusal düzenlemelerin önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, konteyner limanlarında uygulanan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları incelenip tespit edilmiş, belirlenen kriterler doğrultusunda iş sağlığı ve güvenliği faktörlerinin etkileri ve etki dereceleri bulanık yöntemlerle ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda ön plana çıkan kriterler ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının hayata geçirilmesinde ortaya çıkan sıkıntıların kaynakları tespit edilmiştir. Elde edilen veriler neticesinde kriterlere ve alternatifler arasındaki ilişkilere bakılarak bazı çıkarımlarda bulunulmuş ve bu ilişkiler değerlendirilmiştir. Son olarak, gelecek çalışmalar için araştırmanın kısıtlılıkları ifade edilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, with the expansion of the world trade volume, there was an increase in the capacity to carry cargo between continents. As a result, minimal costs were needed to transport larger amounts of cargo to more distant destinations. For these reasons, the demand for maritime transportation has increased at high rates over time. Based on these increases in the demand for maritime transportation, ports are growing and developing rapidly in collaterally. Factors such as the increase in global maritime trade capacity, the development of ship sizes that create the require for high volumes of cargo handling at once, the expansion of the transported cargo segment, etc. have paved the way for the development of container ports in particular. These developments force ports to handle and store faster and may be threat to occupational health and safety (OHS) at the port area. In parallel with the developments in the work load of the ports, the need for labour and personnel were increased. Accordingly, occupational health and safety regulations have been established to ensure the desired efficiency of port operations and to provide a safe environment for employees. The subject of this research is the examination of occupational health and safety regulations that container ports personnel must comply with, and the evaluation of the regulations applied at these ports in terms of occupational health and safety. In the study, it was emphasized how important occupational health and safety is for container port operator and the importance of international and national regulations prepared for port operator was tried to be underlined. In this context, occupational health and safety practices applied in container ports were examined and determined, and the effects and degree of impact of occupational health and safety factors were calculated by fuzzy methods through the determined criteria. As a result of the analyses, the criteria that is leading and the sources of the problems that arise in the implementation of OHS applications have been identified. As a result of the data obtained, some inferences were made by looking at the criteria and the relationships between alternatives and these relationships were evaluated. Finally, recommendations were given for further studies by expressing the limitations of the research.