Flurokloridon herbisitinin Helianthus annuus L. ve Vicia sativa L.'da bazı biyokimyasal ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri
Effects of flurokloridon herbicide on some biochemical and physiological parameters in Helianthus annuus L. and Vicia sativa L.
- Tez No: 318767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMEL YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırmada, Helianthus annuus L.?Reyna? ve Vicia sativa L. ?Selçuk 99? bitkilerine çimlenme sonrası gelişim safhalarında flurokloridon herbisiti uygulandı. Çimlenme sonrası aşamada bu herbisitin fotosentetik pigment sistemi, yaş-kuru ağırlık parameterleri, oransal su içeriği ve bazı antioksidan enzim aktiviteleri üzerindeki etkileri (1., 5., 10. ve 15. günlerde) araştırıldı. Herbisit uygulamasından sonraki 1. ve 15. günlerde kontrol grubuna kıyasla 11, 32 ve 72 mM uygulama gruplarında içsel salisilik miktarının değişimi ve 15. günde yapraklarda kalan herbisit miktarı belirlendi.Helianthus annuus L.?Reyna? ve Vicia sativa L. ?Selçuk 99? bitkilerine kontrol grubuna karşı, 8.8-72 mM konsantrasyon aralığında flurokloridon uygulandı.Flurokloridonun, bir kültür bitkisi olan H. annuus ve herbisitin hedef bitkisi olan V. sativa'da pigment sistemi, yaş kuru ağırlık ve oransal su içeriğinde azalmaya, MDA seviyesinde ise artışa sebep olduğu saptandı. Flurokloridonun antioksidan savunma sistemi üzerine etkili olduğu tespit edildi. Herbisit detoksifikasyonunda önemli rol oynayan GST aktivitesi her iki bitkide de kontrole kıyasla artmakla birlikte V. sativa'da daha yüksek miktarlarda tespit edildi. Her iki bitkide de ROT temizlenmesinde önemli rol oynayan SOD aktivitesinde herbisit uygulamasına bağlı olarak değişimler saptandı. SOD aktivitesindeki değişimlere paralel olarak H. annuus bitkisinde POD aktivitesinde, V. sativa'da ise hem POD ve hem de CAT aktivitesinde değişimler gözlendi. AP ve POD aktiviteleri H. annuus'da, SOD, CAT, GST, GR aktiviteleri ve GSH içeriği V. sativa'da daha yüksek miktarlarda belirlendi. Flurokloridonun, içsel SA düzeyi üzerine etkili olduğu, herbisitin artan konsantrasyonuna bağlı olarak her iki bitkide de kalıntı miktarının arttığı belirlendi. Bununla birlikte dışsal SA uygulamasının antioksidan savuma sistemi üzerinde değişimlere sebep olduğu ve özellikle fizyolojik parametreler üzerinde herbisitin olumsuz etkilerini azaltarak ve içsel SA miktarını arttırarak herbisit direncini geliştirdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, flurochloridone herbicide was applied to Helianthus annuus L.?Reyna? and Vicia sativa L. ?Selçuk 99? plants in development phases after germination. Effects of this herbicide on photosynthetic pigment system, fresh-dry weight parameters, proportional water content and some antioxidant enzyme activities were investigated in the phase after germination (on days 1st, 5th,10thand 15th). Change of endogenous salicylic amount and amount of herbicide residue on leaves on the 15th day were determined in 11, 32, and 72 mM applicated groups, compared to control group, on day 1st and 15th after herbicide application.Flurochloridone in 8.8-72 mM concentration range was applied to Helianthus annuus L.?Reyna? and Vicia sativa L. ?Selçuk 99? plants in comparison with control group.It was determined that flurochloridone caused a decrease on pigment system, fresh-dry weight and proportional water content, and an increase on MDA level in H. annuus, which is a crop plant, and V. sativa, which is the target plant of herbicide. It was identified that the flurochloridone was effective on antioxidant defense system. While activity of GST playing an important part in herbicide detoxification increased in both plants compared to the control, it was determined at higher levels in V. sativa. Changes in activity of SOD taking important part in scavenging ROT were determined depending on herbicide application in both plants. In parallel of changes in SOD activity, changes in POD activity of plant H. annuus, and in both POD and CAT activities of V. sativa were observed. AP and POD activities in H. annuus, SOD, CAT, GST, GR activities, and GSH content in V. sativa were determined in higher levels. Flurochloridone was effective on endogenous SA level, residual amounts for both plants increased depending on increasing concentration of herbicide. However, it was determined that exogenous SA application caused changes on antioxidant defense system and developed herbicide resistance by decreasing negative influences of herbicide especially on physiological parameters and by increasing endogenous SA level.