Ferrosen içeren yeni Pd(II), Pt(II) dendronlarının sentezi ve immobilizasyonda kullanımı
Synthesis of new Pd(II), Pt(II) dendrons containing ferrocene and immobilization usage
- Tez No: 449447
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, önce ferrosen çekirdekli birinci (1J) ve ikinci jenerasyon (2J) dendronlar sentezlenmiş, daha sonra amino fenol türevleri, Pd(II) veya Pt(II) katyonları ile“kalıp”yöntemi kullanılarak genişletilmiş ikinci jenerasyon dendronlar [2J-X-Pd(II) ve 2J-X-Pt(II)] (X; -H, -NO2, -CH3) elde edilmiştir. Sentezlenen dendronların yapıları, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, AAS, LC-MS, MALDİ-TOF MS, termal analiz (TGA), molar iletkenlik ve magnetik süsseptibilite ölçümleriyle aydınlatılmıştır. 2J, 2J-X-Pd(II) ve 2J-X-Pt(II) dendronlarına glukoz oksidaz (GOx) ve asetilkolinesteraz (AChE) enzimleri immobilize edilmiş ve optimizasyon parametreleri (pH, sıcaklık, substat derişimi, tekrar kullanım, depolama kararlılığı) belirlenmiştir. Michaelis-Menten eşitliği ile Km (mM) ve Vmak (mM.dk-1) değerleri hesaplanmıştır. İmmobilize glukoz oksidaz enziminin yapay idrar ortamında tekrar kullanılabilirliği incelenmiştir. İmmobilize asetilkolinesteraz enziminin pestisit (Fosmet, Karbaril, Florokloridon) tayininde kullanılabilirlikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the first (1J) and second generation (2J) dendrons involving ferrocene were synthesized and then, the expanded second generation dendrimers, [2J-X-Pd(II) and 2J-X-Pt(II)] (X; -H, -NO2, -CH3), were obtained using“template method”with aminophenol derivatives, Pd (II) or Pt (II) cations. Their structures were characterized by molar conductivity, magnetic susceptibility thermal analyses (TGA), FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, MS, LC-MS, Maldi-TOF MS methods. Glucose oxidase (GOx) and acetylcholinesterase (AChE) enzymes were immobilized on the 2J, 2J-X-Pd(II) and 2J-X-Pt(II) dendrons, and their optimization parameters (pH, temperature, substrate concentration, reusability and storage capacity) enzyme were determined. Their Km (mM) and Vmax (mM.min-1) values were calculated from the Michaelis-Menten equation. The reusability of the immobilized glucose oxidase enzyme was investigated in artificial urine medium. The use of immobilized acetylcholinesterase enzyme in the determination of pesticides (Phosmet, Carbaryl, Flurochloridon) has been investigated.