Sol-jel hibrit polimerlerin hazırlanması ve antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
Preparation of sol-gel hybrid polymers and investigation of their antibacterial properties
- Tez No: 318778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kontrollü polimerizasyon yöntemleri son ürünün özelliklerinin istenilen şekilde ayarlanmasına ve moleküler mimari üzerinde oynamalara imkan vermektedir. Örneğin Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) yöntemi ile istenilen moleküler mimariye sahip organik-anorganik hibrit malzemelerin sentezlenmesi mümkündür.Bu çalışmada 1-allil-3-(4-metilen-7,8-dihidroksikumarinil) benzimidazolyum klorür monomeri (3-Kloropropil)trimetoksi silan bileşiği ile ATRP polimerizasyon yöntemi ile polimerleştirilerek sol-jel yöntemiyle silika matriksine bağlandı. Bu şekilde, anti bakteriyel etki gösteren ancak suda çözünen 1-allil-3-(4-metilen-7,8-dihidroksikumarinil) benzimidazolyum klorür bileşiği suda çözünmez bir yapıya kavuşturuldu. Sentezlenen bu nanokompozit malzemenin sularda bulunan E. coli, S.aureaus ve P. aeruginosa bakterilerine karşı etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Controlled polymerisation techniques allow to adjust properties of final products with desired molecular architecture. For example, it is possible to synthesize desired organic-inorganic hybrid metarials using Atom Transfer Radical Polymerization technicque.In this study 1-allyl-3-(4-metylen-7,8-dihydroxycumarinyl)benzimidazolium choloride monomer was polymerized with 3-choloro propil trimethoxy silane compound using ATRP attached to the silica matrix via sol-gel method. In this way, insoluble and antibacterial 1-allyl-3-(4-metylen-7,8-dihydroxycumarinyl) benzimidazolium choloride chloride-silica nanocomposite metarial was synthesized. That was effective against E. coli, S.aureaus and P. aeruginosa bacteria.