Dizilerin yakınsaklığı üzerine
On the convergence of sequences
- Tez No: 318779
- Danışmanlar: PROF. HÜSAMETTİN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. ik bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkincibölümde sonraki bölümlerde kullanabileceğimiz bazı temel tanım ve teoremlere yerverilmiştir.Üçüncü bölümde, bazı yakınsaklık çeşitleri incelenmiştir. İlk olarak Banachlimiti tanımlanmış ve bu tanıma bağlı olarak hemen hemen yakınsaklık kavramıverildi. Sonra ??yakınsaklık, istatistiksel yakınsaklık, rough yakınsaklık ve roughistatistiksel yakınsaklıktan bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde, dizilerin çekirdeği üzerinde durulmuştur. İlk olarak KnoppÇekirdek Teoremi ile bir dizinin r?limit cümleleri ve bilinen çekirdeği arasındakiilişki verilmiştir. Daha sonra B?çekirdek, istatistiksel çekirdek ve Rough çekirdekkavramları verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, some fundamental definitions and theorems whichwill be used in the later chapters are given.In the third chapter, some convergence types are investigated. First, the conceptof Banach limit is given and using this concept, almost convergence sequencesare studied. Then ??convergence, statistical convergence, rough convergence andrough statistical convergence are investigated.In the last chapter, core of real sequences are introduced. The concept ofK ? core and Knopp's Core Theorem are given. In addition, the relations betweenr?limit sets and ordinary core of a sequence are investigated. Finally, the conceptsof B ? core, statistical core and Rough core are studied.