Bakır ve alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmesi ve kaynak parametrelerinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
Copper and alloys joining by friction stir welding and investigation of the effects weld parameters on microstructure and mechanical proporties
  1. Tez No: 318790
  2. Yazar: HASAN MURAT ÖZTEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada 3 mm kalınlığındaki bakır ve pirinç levhalar (bakır-bakır ve pirinç-pirinç) üç farklı devir (710-900-1120 d/d) ve ilerleme hızı (31,5, 40, 50, 80 mm/d) kullanılarak sürtünme karıştırma kaynağı (SKK) ile birleştirilmiştir. Birleştirme işlemi dikey başlı üniversal freze tezgahı kullanılarak yapılmıştır. Kaynaklı numunelerin mekanik özelliklerini tespit etmek amacıyla çekme, eğme ve mikrosertlik deneyleri yapılmıştır. Ayrıca kaynak bölgelerinde mikroyapı incelemeleri ve yüzey pürüzlülük ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarına göre; Bakır ve alaşımları SKK ile başarılı bir şekilde birleştirilmiştir. Parçaların eğme, çekme ve mikro sertlik değerleri kaynak ısısı ve porozite miktarına bağlı olarak değiştiği tespit edilmiştir. Yüzey pürüzlülük değerleri ise düşük ilerleme hızlarında artmış ve yüksek ilerleme hızlarında ise azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, using three different rotation speed (710-900-1120 rpm) and welding speed (31,5, 40, 50, 80 mm / min) 3 mm thick copper and brass plates (copper-copper, copper-brass, and brass- brass) was joined by friction stir welding (FSW). Joining process was performed using vertical head universal milling machine. In order to determine the mechanical properties of welded specimens were carried out tensile, bending and micro-hardness tests. In addition, the welded zones were made investigations of microstructure and surface roughness measurements. According to the results from experiments obtained; copper and copper alloys successfully are joined by FSW. Bending, tensile and micro-hardness values of samples were determined depending on vary weld temperature and the amount of porosity. Surface roughness values were increased in low weld speed and decreased in high weld speed.