Malatya'da örnek bir binada enerji simülasyonu
Energy simulation in a sapmle building in Malatya
  1. Tez No: 318791
  2. Yazar: AHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de binalar en önemli enerji tüketen unsurlardan biridir ve bu nedenle atmosfere salınan sera gazlarından da önemli ölçüde sorumludurlar. HVAC kaynaklı birimler, aydınlatma ve diğer ihtiyaçlardan gelen yükler binalarda enerji tüketen temel unsurlardır.Bu tez çalışmasında, ülkemizde ve dünyada binaların enerji tüketimindeki yerine dikkat çekilmiştir. Yapılabilecek çalışmalarla; binalarda konfordan ödün vermeden, enerjiyi en verimli şekilde kullanmanın yolları aranmıştır. Bu sebeple Malatya ili için örnek bir binada enerji verimliliği analizi yapılmıştır. Farklı HVAC sistemleri seçilerek örnek binada enerji simülasyonları yapılmıştır. Bu farklı sistemlerin yıllık enerji tüketim miktarları ve maliyetleri, yatırım maliyetleri, basit geri ödeme süreleri ve atmosfere salınımına sebebiyet verilen karbondioksit miktarları karşılaştırılmıştır. Örnek yapı için ısı yalıtımının etkisi incelenmiştir. Dış duvarların yalıtımlı, pencerelerin çift camlı olma durumlarındaki enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlikleri karşılaştırılmıştır. Enerji simülasyonlarını gerçekleştirmek için Carrier HAP programından faydalanılmıştır.Bu çalışmada; yıllık enerji maliyetinin ve atmosfere salınan CO2 miktarının düşük olması, konfor şartlarını sağlama konusundaki yeteneği, FCU sistemlerinin örnek bina için uygun olduğunu göstermiştir. Mimari alternatiflerin, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As all around the world, in our country, buildings are one of the most important energy consuming factors, so they have an important responsibility for the greenhouse gases released to atmosphere. Loads such as HVAC Units, lightening, and the other outlays from the other needs are the basic energy consuming elements in the buildings.In this thesis, it is focused on contribution of buildings on the energy-consumption both in our country and around the world. By the possible studies; it is searched to find the ways to use energy most efficiently without comprising comfort. For this reason, for Malatya city, energy efficiency analysis in a sample building has been done. By choosing different HVAC systems in the sample building, energy simulation has been performed. These systems; amount of annual energy consumption and cost, systems? investment cost, basic payback period and carbon dioxide gas caused to release into atmosphere have been compared. The effect of heat insulation has been analysed for sample building. Under the insulated outer walls and double glass windows, by energy saving and sustainability have been compared. Carrier HAP software has been used to carry out energy simulations.In this study, annual energy cost and low amount of CO2 emission, capability of guarantee comfort conditions have shown that FCU systems are suitable for the sample building. It has been observed that architectural alternatives considerably support energy saving.