Riemann manifoldları arasındaki konform dönüşümler
Conformal maps between riemannian manifolds
- Tez No: 318793
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezin birinci bölümü giriş kısmına ayrılmıştır. Burada, tezin amacı ve kullanım alanları belirtilmiştir.İkinci bölümde, üçüncü bölüm için temel teşkil eden Riemann manifoldları, Riemann altmanifoldları, Riemann submersiyonları ve Riemann manifoldları üzerindeki bazı operatörler incelenmiştir.Son olarak üçüncü bölümde, daha önce elde edilen ifadelerin konform dönüşümler ve konform submersiyonlar altındaki bazı özellikleri incelenmiştir. Bunlara bağlı olarak Riemann manifoldları arasındaki konform dönüşümler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of three chapters.The first chapter of this thesis is devoted to introduction. In this part, the aim of thesis and using areas is stated.In the second chapter, Riemannian manifolds, Riemannian submanifolds, Riemannian submersions and some operations on Riemannian manifolds are given for using in the third chapter.Lastly, in the third chapter, some properties of the results obtained from other chapters are investigated under the topics of conformal maps and conformal submersions. Depending on this properties, conformal maps between Riemannian manifolds are given.