Polymeric scaffolds for bioactive agent delivery in bone tissue engineering
Kemik doku mühendisliğinde biyoaktif madde sağlayan polimer yapı iskeleleri
  1. Tez No: 318804
  2. Yazar: ŞENİZ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HASIRCI, YRD. DOÇ. DR. PINAR YILGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doku mühendisliği, dokuların yenilenmesi ve yeniden yapılanması konusunda umut vadeden bir yaklaşım sunan, çok disiplinli bir alandır. Bu yaklaşımda üç boyutlu yapı iskeleleri büyük önem taşır. Yapı iskeleleri hücrelerin büyümesi için destek ve gerekli aktif maddelerin (örneğin, enzimler, genler, antibiyotikler ve büyüme faktörleri) salımı için depo görevi görür. İskele yapıların, kullanım şartlarına göre bir takım özellikler taşıması gerekir. Islak döndürme, doku mühendisliğine yönelik gözenekli yapı iskelelerinin oluşturulmasında kullanılan bir yöntemdir. Doğal polimerler biyolojik özelliklerinden dolayı iskele yapımında sıklıkla kullanılır. Bunlar arasında kitosan ve aljinat, biyolojik olarak yenilenebilirlik, biyobozunurluk, biyouyumluluk, antijenik ve toksik olmayan biyoişlevsel özelliklerinden dolayı doku mühendisliğinde ve ilaç salımı alanında sıklıkla çalışılan doğal polimerlerden ikisidir. Bu çalışmada, ıslak döndürme tekniği kullanılarak gözenekli fiber kitosan ve aljinat kaplı fiber kitosan yapı iskeleleri üretilmiştir. Yapı iskelelerinin salım özelliklerini incelemek için iskelelere model antibiyotik olarak gentamisin ve model protein olarak sığır serumu albümini (BSA) değişik yükleme modelleri ile eklenmiştir. Elde edilen yapı iskeleleri yapısal oluşumları, biyobozunurlukları, biyomineralleşmeleri, su alma ve tutma yeterlikleri ve mekanik özellikleri bakımlarından incelenmiştir. Ayrıca, gentamisin ve BSA için salım kinetikleri çalışılmıştır. Salınan gentamisinin Escherichia coli (E.coli) üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. İncelenen yapı iskelelerinin kemik doku mühendisliğine yönelik kullanımlar için uygun olduğu ve biyoaktif madde salımı amacıyla da kullanılabilecekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tissue engineering is a multidisciplinary field that is rapidly emerging as a promising new approach in the restoration and reconstruction of tissues. In this approach, three dimensional (3D) scaffolds are of great importance. Scaffolds function both as supports for cell growth and depot for sustained release of required active agents (e.g. enzymes, genes, antibiotics, growth factors). Scaffolds should possess certain properties in accordance with usage conditions. Wet-spinning is a simple technique that has been widely used for the fabrication of porous scaffolds for tissue engineering applications. Natural polymers can effectively be used in scaffold fabrication due to their biocharacteristics. Among natural polymers, chitosan and alginate are two of the most studied ones in tissue engineering and drug delivery fields because of being biologically renewable, biodegradable, biocompatible, non-antigenic, non-toxic and biofunctional. In this study, two kinds of porous scaffolds were produced as chitosan and alginate coated chitosan fibrous scaffolds by wet-spinning technique In order to investigate the delivery characteristics of the scaffolds, loading of gentamicin as a model antibiotic and bovine serum albumin (BSA) as a model protein was carried out in different loading models. Resultant scaffolds were characterized in terms of their structural formation, biodegradation, biomineralization, water uptake and retention ability and mechanical properties. Additionally, release kinetics of gentamicin and BSA were examined. Efficiency of gentamicin on Escherichia coli (E.coli) was examined. Characterization of scaffolds revealed their adequacy to be used in bone tissue engineering applications and capability to be employed as bioactive agent delivery systems.