Non-destructive evaluation of residual stresses in the multi-pass weldments
Çoklu paso yapılarak kaynaklanmış çeliklerde kalıntı gerilmelerin tahribatsız yöntemlerle belirlenmesi
  1. Tez No: 318825
  2. Yazar: GÖKHAN ERİAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. HAKAN GÜR, DR. CANER BATIGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı çoklu paso yapılarak kaynaklanmış çeliklerde, kalıntı gerilmelerin Manyetik Barkhausen Noise (MBN) tekniği ile tahribatsız olarak ölçülmesidir. Geliştirilen yöntem kullanılarak kaynaklanmış plakalarda ısıdan etkilenen bölgede (HAZ) ve ana metalde sürekli şekilde MBN ölçümleri yapılmıştır. Deneysel kısımda çelik plakalar çoklu paso yapılarak kaynaklanmıştır. Sonra, kaynaklanmış durumda kalıntı gerilimi ölçümü ve açısal sapma miktarı ölçümleri uygulanmıştır. Mikroyapı incelemesi ve sertlik ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, MBN yönteminin kaynaklı parçalarda kalıntı gerilmelerin kaynak paso sayısına bağlı olarak değişimin izlenmesi için uygunluğu ve verimliliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is non-destructive determination of residual stress state in the multi-pass welded steel plates by Magnetic Barkhausen Noise (MBN) technique. To control the effectiveness of the developed procedure, continuous MBN measurements on the heat affected zone and parent metal of the welded plates were performed. In the experimental part, various steel plates were welded with different number of weld passes. Various series of samples were prepared for residual stress and for angular deflection measurements. Microstructural investigation and hardness measurements were also conducted. The results were discussed to evaluate the effectiveness of MBN measurements to monitor the changes in the residual stress state in the welded components as a function of weld pass number.