Analysis of magnesium addition, hydrogen porosity and T6 heat treatment effects on mechanical and microstructural properties of pressure die cast 7075 aluminum alloy
Basınçlı döküm yöntemiyle üretilmiş 7075 alüminyum alaşımının mekanik ve mikroyapısal özelliklerine magnezyum artışının, hidrojen porozitesinin ve T6 ısıl işleminin etkilerinin analizi
  1. Tez No: 318826
  2. Yazar: ECE ALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Alüminyum alaşımları, düşük yoğunluğun yanı sıra sahip olduğu işlenebilirlik gibi özellikleri nedeniyle büyük önem arz eder. 7075 alüminyum alaşımı Al-Zn-Mg-Cu grubunda yer alan bir dövme alaşımıdır. Bu elementlerin alaşıma katılmış olmaları, 7075 alüminyum alaşımına diğer tüm alüminyum alaşımlarından daha yüksek mukavemet ve etkin bir çökelti sertleştirilebilme özelliği kazandırmıştır.Öte yandan, alüminyum alaşımlarının uygulamalarda yaygın olarak kullanılmasına engel teşkil eden bazı hususlar mevcuttur. Alüminyum alaşımlarında en sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi, hidrojen poroziteleridir. Buna ek olarak, 7075 alaşımındaki bir durum da yeterinde akışkan olmamaktır. Magnezyum artışının bu eksikliği telafi edeceği düşünülmektedir. Buna göre, bu çalışmada, hidrojen porozitesi ve fazladan magnzeyum içeren basınçlı kalıp döküm yöntemi ile üretilmiş, 7075 alüminyum alaşım numuneleri incelenmiştir. Amacımız, hidrojen miktarı ile hidrojen porozitesi arasındaki ilişkiyi ve hidrojen porozitesi, magnezyum artışı ve T6 ısıl işlem uygulamasının basınçlı kalıp döküm yöntemi ile üretilmiş 7075 alüminyum alaşımının çekme ve bükülme dayancı özellikleri üzerine etkilerini belirlemektir.7075 alüminyum alaşım hurdaları bir basınçlı döküm firmasından temin edilmiştir. Gerekli spektral incelemelein ardından, basınçlı döküm prosesi iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, magnezyum konsantrasyonu artırılmış 7075 alüminyum alaşımı dökülmüştür, ikinci aşamada ise herhangi bir alaşım değişikliği yapılmamış 7075 alaşımının dökümü gerçekleştirilmiştir. Bu dökümler yapılırken, her bir döküm öncesi hidrojen miktarı ölçümü gerçekleştirilmiştir. Son bir operasyon olarak da belli numunelere T6 ısıl işlemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are having more attention due to their high specific stiffness and processing advantages. 7075 aluminum alloy is a wrought composition aluminum alloy in the Al-Zn-Mg-Cu series. Due to the significant addition of these alloying elements, 7075 has higher strength compared to all other aluminum alloys and effective precipitation hardenability characteristic.On the other hand, aluminum alloys have some drawbacks, which hinder the widespread application of them. One of the most commonly encountered defects in aluminum alloys is the hydrogen porosity. Additionally, in case of 7075, another problem is the lack of fluidity. Magnesium addition is thought to be effective in compensating this deficiency. Accordingly, in this study, die cast 7075 aluminum alloy samples with hydrogen porosity and additional magnesium content were investigated. Our aim was to determine the relationship between hydrogen content and hydrogen porosity, and the effects of hydrogen porosity, additional magnesium and T6 heat treatment on ultimate tensile and flexural strength properties of pressure die cast 7075 aluminum alloy.7075 aluminum alloy returns were supplied from a local pressure die casting company. After spectral analysis, pressure die casting was conducted at two stages. In the first stage, 7075 aluminum alloy with an increase in magnesium concentration was melted and secondly 7075 aluminum alloy was cast directly without any alloying addition. While making those castings, hydrogen content was measured continuously before each casting operation. As a final operation T6 heat treatment is carried out for certain samples. Finally, in order to accomplish our aim, mechanical and microstructural examination tests were conducted.