Impact of top down and bottom up controls on the microbial loop in Turkish shallow lakes: Space for time substitute, monitoring and mesocosms approaches
Yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı kontrol mekanizmalarının ülkemiz sığ göllerindeki mikrobik çevrim üzerine etkisi: Zaman yerine mekan, göl izleme ve mezokozm yaklaşımları
  1. Tez No: 318837
  2. Yazar: ARDA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ, PROF. DR. ERİK JEPPESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bakteri, nanoflagellatlar ve siliatlar mikrobik çevrimi oluştururlar ve pelajik sucul komünitelerin mikrobik bileşenleri aracılığıyla karbon ve besin tuzlarının çevrimini içeren bir modeldir. Mevcut çalışma, kuzeyden güneye enlemsel olarak mikrobik çevrimin farklı besin tuzu ve avlanma durumlarındaki değişimini karşılaştırmalı olarak zaman yerine mekan yaklaşımı, göl izleme ve mezokozm deneyleri ile biraraya getirmektedir. Kuzeyden güneye farklı enlemlerdeki 14 gölde, yerinde besin ağı deneyleri ile mikrobik çevrim üzerine farklı zooplankton grupları aracılığıyla balıkların etkisi araştırıldı. Mevsimlerin etkisi Eymir ve Mogan Göl'lerinde 2010-2011 yılları arasında yapılan düzenli örnekleme ile belirlendi. Mikrobiyal komünite üzerinde hidroloji ve balık etkisi Eymir Göl'ündeki mezokozmlarda araştırıldı. Ötrofikasyonla birlikte küresel ısınmanın mikrobiyal komünite üzerine etkisi Danimarka Silkeborg'taki ısıtılmış ve besin tuzu eklenmiş yapay havuzlarda 4 ay süreyle çalışıldı.Sonuçlarımız, sıcaklık, hidroloji, balık, makrofit ve mevsimselliğin, mikrobik çevrim üzerine zooplankton yukarıdan aşağı kontrolü ve besin tuzlarının aşağıdan yukarı kontrolünü etkilediğini ve bu kontrollerdeki artışın mikrobik çevrimin biyokütlesi ve önemini olumsuz etkilediği ve mikrobik çevrim içindeki ilişkileri değiştirdiğini göstermiştir. Küresel ısınma ötrofikasyon, artan sıcaklık, hidroloji ve zooplankton kompozisyonundaki değişim ile kontrol mekanizmalarını değiştirebilir ve bunun sonucunda mikrobik çevrimin etkinliği gelecekte daha sıcak, kurak ve ötrofik koşullarda azalabilir.
Özet (Çeviri)
Bacteria, nanoflagellates and ciliates constitute the microbial loop and it is a model of the pathways of carbon and nutrient cycling through microbial components of pelagic aquatic communities. The current study comprised of a comparative study of the microbial food web community along north to south latitudinal gradient using space for time susbtitute, monitoring and mesocosms experiments with contrasting nutrient and predation states. We investigated effect of fish predation through different zooplankton taxa on microbial loop community with in situ food web experiments in 14 lakes along north to south latitudinal gradient. The effect of seasonality was also determined by monitoring in Lakes Eymir and Mogan between 2010 and 2011. Effects of hydrology and fish through microbial community was studied in mesocosms in Lake Eymir. An implication of global warming along with eutrophication on microbial community was further explored in warmed and nutrient enriched artificial ponds during 4 months in Silkeborg, DenmarkOur results revealed that temperature, hydrology, fish, macrophytes and seasonality affected the top down control of zooplankton and bottom up control of nutrients on microbial loop and interactions between controls and increase in these controls had a strong negative impact on the contribution and biomass of microbial loop and change the interactions within microbial community. Global warming may also effect the impact of top down and bottom up controls through increasing eutrophication, temperature, change in hydrology and zooplankton composition and in a consequence of that efficiency of microbial loop may decrease in the future warmer, drier and eutrophic conditions.