Identification of factors affecting integration of information and communication technologies in basic education schools grades from 4 through 8
Temel eğitim okulları 4-8 sınıflarda bilgi ve iletişim teknolojilerinin entegrasyonunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 318838
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı, temel eğitim okullarında bilgi ve iletişim teknolojilerinin entegrasyonunu etkileyen faktörleri açıklamaktır. Çalışmada ilköğretim okullarındaki teknoloji bütünleştirmesini doğrudan etkileyen faktörleri tanımlamak amacı ile karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Üç farklı araştırma yöntemi ile sırasıyla veri toplanmıştır. Birinci aşamada 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Teknoloji dersleri müfredatları incelenip, müfredatlarda var olan bilgisayar ve teknoloji destekli eğitim uygulamalarının yapısı belirlenmiştir. Birinci aşamada elde edilen bilgiler ışığında, öğretmenlerin bu bilgisayar ve teknoloji destekli eğitim uygulamalarını ne ölçüde yerine getirebildiklerini anlamak amacı ile 20 ilköğretim öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Buna ek olarak, öğretmenlerden bilgisayar ve bilişim teknolojilerinin bütünleştirilmesi etkileyen problemler ve bu problemlerin çözümü hakkında görüşleri alınmıştır. İlk iki aşama ve alanyazı aracılığı elde edilen bilgiler doğrultusunda öğretmenlerin bilgisayar öz yeterlilik algılarının teknoloji-eğitim bütünleşmesi açısından önemli bir faktör olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda, öğretmenlerin bilgisayar öz-yeterlilik algılarını ölçmek için araştırmacı tarafından bir ölçek geliştirilmiş ve gerekli ön çalışmaları yapılmıştır. Geliştirilen ölçeğin son hali EUROSTAT (Avrupa Birliği İstatistik Ofisi) tarafından sağlanan bilgiler doğrultusunda belirlenen 12 ilde öğretmenlere dağıtılmıştır. Uygun şekilde doldurulmuş 1025 anket formu geri dönmüş ve elde edilen veri betimleyici ve çıkarımsal olarak analiz edilmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre, İnternet'in müfredatların uygun şekilde hayata geçmesi açısından çok önemli olduğu bulunuştur. Office programlarının ve diğer eğitim yazılımlarının da müfredatlar açısından önemli bir yare sahip olduğu gözlemlenmiştir. Fakat teknolojik kaynaklar, bilgisayar okur-yazarlığı, hizmet içi eğitim, zaman ve bilgisayar öz-yeterliliği anlamındaki yetersizlikler nedeniyle öğretmenlerin müfredatlardaki bilgisayar ve teknoloji destekli uygulamaları yeterince yerine getiremedikleri anlaşılmıştır. Aynı zamanda öğretmenlerin yaşlarının ve öğretmelik mesleğinde geçirdikleri sürenin bilgisayar öz-yeterlilik algılarının olumsuz yönde, ancak kişisel bilgisayar kullanımının da olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Diğer bir yandan, hizmet için eğitimlerin öğretmenlerin bilgisayar öz-yeterlilik algıları üzerine yeterli derecede olumlu etki yapamadığı ortaya çıkmıştır. Çalışma sonunda, ulaşılan bulgulara dayanılarak bir takım müfredatlarda, hizmet içi eğitimlerin yapısında ve okulların teknoloji altyapılarında yapılabilecek değişiklik ve düzeltmeler için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to identify the factors affecting the information and communication technologies. integration in the basic education schools. Mixed Model Research Design was utilized to find out the factors directly affecting integration of ICT integration in schools of K-8. Three different research methods were use sequentially. In the first step, new curricula used for Math, Social Studies and Science and Technology courses were examined to draw the pattern of ICT use defined by these curricula. In the light of the information gained through examination of curricula, 20 teachers were interviewed to understand whether they can put ICT based activities defined by curricula into practice or not. Simultaneously, they also identified common problems preventing them to integrate educational technology in their lessons and possible solutions to have a better ICT and education relationship. The literature and the information gained through first two step of the study suggested computer self-efficacy of teachers is very important factor within the integration of ICT. To assess teachers' computer self-efficacy, a questionnaire was designed by the researcher and necessary pilot studies were completed to conduct exploratory and confirmatory factor analyses. Final form of the questionnaire was distributed to K-8 schools' teachers from 12 predefined cities of Turkey according to statistical information provided by EUROSTAT (Statistical Office of European Union). 1025 correctly filled questionnaire forms were returned and the data were analyzed by descriptive and inferential statistics techniques.Result of the study suggested that, Internet is the most vital technology to successfully apply the curricula. Use of Office programs and different educational software also constitute considerable part of the curricula. But teachers indicated that they cannot apply curricular ICT based activities in school setting because of lack of access to technology, literacy, training, time and confidence/self-efficacy. It is also found that, teachers' age/ and teaching experience negatively contributed to their level of computer self-efficacy when their personal or home computer use was contributing very positively. On the other hand, existing computer training programs were found less effective than expected in terms of ICT integration. Based on these results, some basic improvements and modifications in curricula, training programs, and technology infrastructure of schools were suggested.