The contribution of AI voice-based chatbots to listening comprehension skills and interactive listening strategies of high school EFL learners
Ses tabanlı yapay zekâ sohbet robotlarının lise düzeyindeki yabacı dil olarak İngilizce öğrenenlerin dinlediğini anlama becerileri ve etkileşimli dinleme stratejilerine katkısı
  1. Tez No: 956170
  2. Yazar: BEYZANUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapay zekâ (YZ) araçlarının İngilizce dil öğretimine entegre edilmesiyle birlikte, dinlediğini anlama becerilerinin geliştirilmesi ve etkileşimli dinleme stratejilerinin kullanımı, yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamlarında giderek daha önemli hale gelmektedir. Yapay zekâ destekli dil edinimine ilişkin çok sayıda çalışma yapılmış olsa da, ses tabanlı YZ sohbet botlarının lise öğrencilerinin dinleme becerilerinin gelişimini nasıl desteklediğini inceleyen araştırmalar oldukça sınırlıdır (Yang ve diğ., 2024; Tai & Chen, 2024). Bu çalışmada, ses tabanlı YZ sohbet botlarının 10. sınıf yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerinin dinlediğini anlama becerileri ve etkileşimli dinleme stratejilerini kullanımları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gömülü karma yöntem desenine başvurulmuştur. Araştırma, Türkiye'deki bir devlet lisesinde öğrenim gören ve uygun örnekleme yoluyla seçilen A2 düzeyinde 129 yabancı dil olarak ingilizce öğrenen öğrenciler ile yürütülmüştür. Dört mevcut sınıf, deney grubu (s=66) ve kontrol grubu (s=63) olarak atanmıştır. Deney grubu on haftalık sohbet robotu destekli dinleme uygulamasına katılırken, kontrol grubu dinleme etkinliklerine sınıf ortamında geleneksel yöntemle devam etmiştir. Nicel veriler, ön test ve son test olarak uygulanan Cambridge A2 Key English Test aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiş, nitel veriler ise tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Nicel bulgular, deney grubundaki öğrencilerin dinlediğini anlama becerilerinde anlamlı bir gelişme gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, deney grubu, dinleme son testinden elde ettikleri daha yüksek puanlarla kontrol grubunun üzerinde performans sergilemiştir. Nitel bulgular ise öğrencilerin sohbet robotunun özgünlüğü, etkileşimli yapısı ve dinleme becerilerini geliştirmeye yönelik desteği hakkında büyük ölçüde olumlu algılara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Bunun yanında, öğrenciler anlam müzakeresi, bağlama dayalı ve dilsel çözümleme temelli, akıcılığı sürdürme, konuyu değiştirme ve öz-düzeltme gibi çeşitli etkileşimli dinleme stratejilerini aktif olarak kullanmışlardır. Çalışma, yabancı dil olarak İngilizce bağlamında ses tabanlı yapay zekâ sohbet robotlarının dinlediğini anlama becerilerini geliştirmede ve etkileşimli dinleme stratejilerini teşvik etmede değerli araçlar olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
As artificial intelligence (AI) tools are integrated into English language instruction, enhancing listening comprehension and the use of interactive listening strategies in EFL settings becomes increasingly important. Although many studies on AI-assisted language acquisition have been conducted, few have explored how voice-based AI chatbots support the listening development of high school students (Yang et al., 2024; Tai & Chen, 2024). An embedded mixed-methods design was implemented to investigate the impact of AI voice-based chatbots on 10th-grade EFL students' listening comprehension skills and their use of interactive listening strategies. The study involved 129 A2-level EFL students from a public high school in Türkiye, selected through convenience sampling. Four intact classes were assigned to an experimental group (n=66) that participated in a ten-week listening intervention with the chatbot, while a control group (n=63) continued regular listening activities in class. Data collection tools included the Cambridge A2 Key English Tests, used as both the pre- and post-test for listening assessment to gather quantitative data. Additionally, a focus group interview was conducted for the qualitative strand. The SPSS software was used for qualitative data analysis, whereas thematic analysis was employed for qualitative data. Quantitative results revealed that students in the experimental group showed a significant improvement in listening comprehension. Additionally, the experimental group outperformed the control group by achieving higher scores in the post-test for listening. Qualitative results uncovered predominantly favorable student perceptions regarding the authenticity of the chatbot, its interactivity, and support for listening improvement. Additionally, students actively employed various interactive listening strategies, including negotiation for meaning, top-down, bottom-up, fluency-maintaining, changing the topic, and self-repair. The study highlights that, in the EFL context, AI voice-based chatbots can serve as valuable tools for improving listening comprehension skills and fostering interactive listening strategies.