Semantic classification and retrieval system for environmental sounds
Çervresel sesler için anlamsal sınıflandırma ve geri erişim sistemi
- Tez No: 318839
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çoklu ortam içeriğindeki artış son yıllarda ses sınıflandırma ve geri erişim sistemleri üzerine çalışmaları motive etmektedir. Bu çalışmada, düşük seviyedeki akustik sınıflar (acil durum alarmları, araba kornası, silah, patlama, otomobil, motosiklet, helikopter, rüzgar, su, yağmur, alkış, kalabalık ve gülme sesi) kullanılarak yüksek seviyedeki anlamsal sınıfların (dış ortam, doğa, şiddet ve oplantı)elde edildiği genel bir çevresel ses sınıflandırma ve geri erişim yaklaşımı önerilmişir. Bir ses örneğini sınıflandırmak için MPEG-7 ses öznitelikleri, Mel Frekansı Kepstrum Katsayıları (MFCC) özniteliği ve Sıfırı Geçme Oranı (ZCR) özniteliği; Saklı Markov Modelleri (HMM) ve Destek Vektör Makineleri (SVM) sınıflandırıcıları üzerinde kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, anlamsal sınıfların elde edilmesi için Genetik Algoritma (GA) kullanılarak yeni bir sınıflandırma metodu önerilmişir. İçerik geri erişimi için anahtar kelime ve ses örneğiyle sorgulama (QBE) yetenekleri geliştirilmişir.
Özet (Çeviri)
The growth of multimedia content in recent years motivated the research on audio classi ? cation and content retrieval area. In this thesis, a general environmental audio classi ? cation and retrieval approach is proposed in which higher level semantic classes (outdoor, nature, violence and meeting) are obtained from lower level acoustic classes (emergency alarm, car horn, gun-shot, explosion, auto-mobile, motorcycle, helicopter, wind, water, rain, applause, crowd and laughter). In order to classify an audio sample into acoustic classes, MPEG-7 audio features, Mel Frequency Cepstral Coef ? cients (MFCC) feature and Zero Crossing Rate (ZCR) features are used with Hidden Markov Model (HMM) and Support Vector Machine (SVM) classi ? ers. Additionally, a new classi ? cation method is proposed using Genetic Algorithm (GA) for classi ? cation of semantic classes. Query by Example (QBE) and keyword search capabilities are implemented for content retrieval.