Digital surface models from spaceborne images without ground control
Uydu görüntülerinden yer kontrol noktasız sayısal yüzey haritaları
- Tez No: 318845
- Danışmanlar: PROF. ABDULLAH AYDIN ALATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Uydu görüntülerinden Sayısal Yüzey Modelleri (SYM) oluşturma; genellikle Yer Kontrol Noktaları (YKN) kullanılarak gerçekleştirilir. YKN elde edilmesi, saha ziyaretleri ve hassas ölçüm araçlarının kullanımını gerektirir. Ancak, YKN toplama işlemi her zaman mümkün olmamakta, YKN'lere bağımlılık uydu görüntülerinin kullanılabilirliğini sınırlamaktadır. Bu çalışmada; YKN gerektirmeyen, tam otomatik ve hızlı bir SYM oluşturma yöntemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. YKN yoksunluğundan kaynaklanan sorunlar, ücretsiz düşük çözünürlüklü SYM'ler (DÇ-SYM) kullanılarak azaltılmıştır. DÇ-SYM uydu görüntüleriyle hizalanmış; hizalanmış DÇ-SYM kullanılarak; i) stereo nokta çiftleri oluşturma ve ii) üç boyutlu geriçatımda ilk tahmin oluşturma işlemleri gerçekleştirilmiştir. DÇ-SYM hizalamasında ve uydu görüntüleme model parametrelerindeki kaymaların YKN olmaksızın giderilmesi için özel yöntemler geliştirilmiştir. Hizalanmış DÇ-SYM'lerin basitleştirilmiş parçalı projeksiyon modelleri için parametre kestiriminde kullanılabileceği gösterilmiştir. Yakın dönemde geliştirilen bilgisayarla görme yöntemleri, uydu görüntülerine dayalı SYM oluşturulmasında kullanılmış, uydu görüntülemesine uygun, melez bir yöntem geliştirilmiştir.Bu çalışmada; YKN olmaksızın SYM oluşturan, tam otomatik ve bütünsel bir yöntem geliştirilmiş ve uygulanmış; YKN kullanılmadan SYM oluşturmanın mümkün olduğu ve bunun ortalama bilgisayarlar üzerinde kısa sürede gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir. Üretilen SYM'ler; bina tespiti, doğal afet izleme, ve fark tespitine yönelik uzaktan algılama çalışmalarında girdi olarak kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Generation of Digital Surface Models (DSMs) from stereo satellite (spaceborne) images is classically performed by Ground Control Points (GCPs) which require site visits and precise measurement equipment. However, collection of GCPs is not always possible and such requirement limits the usage of spaceborne imagery. This study aims at developing a fast, fully automatic, GCP-free workflow for DSM generation. The problems caused by GCP-free workflow are overcome using freely-available, lowresolution static DSMs (LR-DSM). LR-DSM is registered to the reference satellite image and the registered LR-DSM is used for i) correspondence generation and ii)initial estimate generation for 3-D reconstruction. Novel methods are developed for bias removal for LR-DSM registration and bias equalization for projection functions of satellite imaging. The LR-DSM registration is also shown to be useful for computing the parameters of simple, piecewise empirical projective models. Recent computer vision approaches on stereo correspondence generation and dense depth estimation are tested and adopted for spaceborne DSM generation.The study also presents a complete, fully automatic scheme for GCP-free DSM generation and demonstrates that GCP-free DSM generation is possible and can be performed in much faster time on computers. The resulting DSM can be used in various remote sensing applications including building extraction, disaster monitoring and change detection.