Investigating the publicness of administrative spaces and a case study in Bakanlıklar district: Ankara
İdari mekanların kamusallığının incelenmesi ve alan çalışması olarak Ankara Bakanlıklar örneği
  1. Tez No: 318846
  2. Yazar: SEMİH KELLECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kamusal alanlar, şehirlerde toplumsal hayatın şekillenişinin temel elemanlarıdır ve kamusal alan tasarımı kentsel tasarımın en önemli bileşenlerinden biridir. Çeşitli kapsayıcı veya dışlayıcı araçlarla tasarım yöntemleri farklılaştıkça, kullanıcı gruplarının kamusallığı da buna bağlı olarak artıp azalacaktır. Bu sebeple yapılı çevrenin şekillendirilmesinde esas olan kamusal alanın tasarımında kimlerin kamu olarak tanımlanacağıdır. Merkezler şehirlerde kamusallığın en üst düzeyde olduğu noktalardır ve bir merkez fonksiyonu olarak idare her yerleşim için kaçınılmazdır. Bunun için kentsel hayatta meydan, park, sokak, toplanma mekanları gibi yerlerle idari alanların ilişkisi o toplumun belirleyici özelliğidir. Bununla birlikte başkentler idari arazi kullanımlarının toplulaştığı yerlerdir ve bunların tasarımının işlevsel kullanımının yanı sıra toplumsal, sembolik ve kültürel anlamı da vardır. Bu çalışmada, kamusallığın mülkiyet, denetim, fiziksel koşullar, davetkarlık ve toplumsal hareketlilik gibi boyutları tartışılmış ve alan çalışması ile Ankara Bakanlıklar örneği benzer tarihi geçmişe sahip Brasilia, Canberra ve İslamabad ile karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Public spaces are the core elements of shaping the social life in the cities, and design of public spaces is a key component of urban design. As tools of inclusive or exclusive design methods of public space vary, user group?s publicness increase or decrease relatively. So, who is defined as public for the design of public space is the main concern shaping the built environment.Centers are the peak points of publicness in cities and as a central activity administration is indispensible for every settlement. Hence, in urban life the relation of the public spaces as parks, squares, streets, plazas with administrative places is the descriptive character of that society. Besides, capital cities have accumulated administrative landuses and their design has social, symbolic and cultural meaning as well as functional use. In this study, dimensions of publicness as ownership, control, physical condition, invitingness and welcoming aspect and social animation area discussed and comparative case study put forward these dimensions of Bakanlıklar District of Ankara with regard to administrative city centers of Brasilia, Canberra, Islamabad which have similar historical background.