Effectiveness of 5e learning cycle model on high school students understanding of solubility equilibrium concept
5e öğrenme modelinin lise öğrencilerinin çözünürlük dengesi konusunu anlamasına etkisi
- Tez No: 318844
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma, Geleneksel Kimya Ögretim Yöntemi (GKÖY) ile kıyaslandığında, 5E öğrenme döngüsü yönteminin (ÖDY) ve cinsiyetin 11. sınıf öğrencilerinin çözünürlük dengesi konusunu anlamaları, motivasyonları, öğrenme stratejilerini kullanmaları ve kimya dersine karşı tutumları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Deney grubunda 53 öğrenci bulunup ÖDY ile öğretim yapılırken kontrol grubunda 56 öğrenci olup GKÖY ile öğretim yapılmıştır. Çözünürlük Kavram Testi (ÇKT) ve Bilimsel İşlem Beceri Testi (BİBT) her iki gruptaki öğrencilere uygulamadan önce ön test olarak uygulanmıştır. Kimya Dersine Karşı Tutum Ölçeği (KTÖ) ve Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi (ÖGSA) uygulamadan önce ve sonra her iki gruba uygulanmıştır. Ayrıca Çözünürlük Dengesi Kavram Testi öğrencilerin çözünürlük dengesi kavramlarını anlamalarında öğretimin etkisini ölçmek için her iki gruba son test ve uygulamadan iki ay sonra tekrar testi olarak verilmiştir. Uygulama yedi hafta sürmüştür. Araştırmanın bitiminde deney grubundan 6 kontrol grubundan da 6 öğrenci ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen nicel veriler MANCOVA yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçta, geleneksel yönteme kıyasla 5E öğrenme döngüsü yaklaşımının 11. sınıf öğrencilerin çözünürlük dengesi kavramlarını anlama ve hatırlama düzeylerinde daha etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, 5E ögrenme modeline dayalı ögretimin ögrencilerin kimyaya karşı tutumlarına, içsel motivasyon, değer verme, öğrenmeye yönelik öz-yeterlik, tekrar stratejileri, detaylandırma, örgütleme, eleştirel düşünme, bilişötesi özdüzenleme, çalışma ortamı ve zamanı ve eşli öğrenmelerine etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kızların kimyaya karşı daha positif tutumlarının olduğu ve örgütleme ve yardım arama becerilerinde daha iyi oldukları bulunmuştur. Ek olarak, görüşmeden elde edilen sonuçlar deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundakilere kıyasla çözünürlük dengesi kavramlarını anlamada daha iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of instruction based on 5E learning cycle model (LCI) compared to Traditional Instruction (TI) and gender on 11th grade students? understanding of solubility equilibrium concept, students? perceived motivation, use of learning strategies, and attitudes towards chemistry. There were 53 students in the experimental group instructed by the LCI and 56 students in the control group instructed by the TI. Solution Concept Test and Science Process Skills Test were administered to students in both groups as a pre-test. Attitude Scale towards Chemistry and Motivated Strategies for Learning Questionnaire were given to students in both groups before and after the treatment. Moreover, Solubility Equilibrium Concept Test was administered to both groups as a post-test and retention test two months after treatment. Treatment implementation continued for seven weeks. After the instruction, semi-structured interviews were conducted with six students from experimental group and six students from control group. Data were analyzed by using MANCOVA. The results revealed that LCI was more effective than the TI on students? understanding and retention of the solubility equilibrium concepts. In addition, LCI improved students? attitudes towards chemistry, intrinsic goal orientation, task value, self-efficacy for learning and performance, rehearsal, elaboration, organization, critical thinking, metacognitive self-regulation, time and study environment, and peer learning. Moreover, females found as more positive towards chemistry and better organization and help seeking. Furthermore, interview results indicated that students in experimental group demonstrated better scientific understanding of solubility equilibrium concepts compared to those in control group.