Steganography through perspective invariance
İzdüşümsel değişmezlik ile bilgi saklama
- Tez No: 318848
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AYDIN ALATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Üç boyutlu (3B) damgalamaya, 3B modellere gömülen verinin iki boyutlu (2B) ve iki boyut artı derinlik gösterimlerinden çıkarıldığı yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu 3B damgalama sistemi, 3B içeriğin büyük kısmı 2B gösterimlerinden tüketildiği için değerlidir. Verinin 3B modellere 2B görünümler üretilmeden önce gömülmesinin, üretilen 2B görünümleri damgalamaktan daha verimli olmasının yanında, serbest bakış açılı video ve bilgisayar oyunları gibi kimi uygulamalarda 2B içerik, damgalamanın daha az güvenli olduğu kullanıcı cihazlarında üretilmektedir. Önerilen yöntemde 3B-2B perspektif izdüşüm değişmezleri ile 3B izdüşüm değişmezleri kullanılarak yöntemin 2B içeriğin üretildiği bakış açısından bağımsız olması sağlanmıştır. İlk metod, bir perspektif izdüşüm değişmezi kullanarak, damgayı bir 3B modelin herhangi bir 2B görünümünden sezmektedir. Veri, neredeyse tamamen serbest olarak belirlenen altı ilgi noktasının göreli konumlarına saklanır. İzdüşüm değişmezleri kullanan 3B-2B damgalama sistemlerinin performansını etkileyen iki ana unsur, değişmezin gürültü hassasiyeti ve tekrar edebilir ilgi noktası tespiti olarak belirlenmiştir. Bu hassasiyet göz önüne alınarak oluşturulan bir kriterin optimize edilmesi ile veri saklanması için optimal 3B ilgi noktası konumları tespit edilmiştir. Önerilen sistemin performansı 3B poligon modeller üzerinde yapılan deneyler ile sınanmış, elde edilen sonuçlar izdüşümsel değişmezlerle damgalamanın uygulanabilir olduğunu göstermiştir. Ayrıca, 2B artı derinlik gösterimlerine uygulanabilir şekilde, 3B modellere gömülen veri bir 3B izdüşümsel değişmez kullanılarak, 2B görünümlerden ve derinlik verisinden elde edilen bilginin birleştirilmesi ile de sezilmektedir. Son olarak, veri gömüldükten sonra tespit edilebilir kalacak şekilde, tekrar edilebilir ilgi noktası tespiti problemi ele alınmış ve bu ilgi noktalarının bulunması için yeni bir yöntem önerilmiştir. Sunulan tüm yöntemler bilgi saklama araştırmalarında yeni bir yöne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
A novel approach for watermarking of 3D models is introduced, for which data is embedded into 3D models, whereas extracted from their projected 2D visual or 2D-plus-depth representations. Such a watermarking system is valuable, since most of the 3D content is being consumed as 2D visual data. Apart from the efficiency of embedding data into 3D models before generation of arbitrary 2D projections, in some use cases, such as free viewpoint video or computer games, 2D content has to be rendered at the client, where watermarking is less secure. In order to achieve this aim, 3D-2D perspective projection invariants, as well as 3D projective invariants are used and utilization of such invariants enables the method to be independent of the viewpoint from which 2D representations are generated. The first method proposed employs a perspective projection invariant to extract hidden data from an arbitrary 2D view of a watermarked 3D model. Data is encoded in the relative positions of six interest points, selection of which requires minimal criteria. Two main problems for such a watermarking system are identified as noise sensitivity of the invariant and repeatability of the interest point detection. By optimizing an objective function considering this sensitivity, the optimal 3D interest point displacements are obtained. Performance of the proposed system is evaluated through simulations on polygonal 3D mesh models and the results strongly indicate that perspective invariant-based watermarking is feasible. As an extenstion for 2D plus depth representation of 3D models, data embedded in 3D models is also detected by combining information in 2D views and range data by utilizing another projective invariant. Finally, the problem of repeatable interest point detection that remain detectable after data embedding, is also examined and a novel method to identify such repeatable interest points is presented. The proposed methods indicate a new direction in watermarking research.