A novel steganography technique resistant to visual attack
Görsel saldırıya dayanıklı yeni steganography yöntemi
  1. Tez No: 809751
  2. Yazar: YASİR YAKUP DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Steganografi, öncelikle görüntü, video ve ses dosyaları gibi medya dosyalarıyla kullanılan, verileri bir kapak dosyasının arkasına gizleme yöntemidir. Piksellerin sayı değeri üzerinde en az önemi olan bitleri, Least Significant Bit (LSB) steganografisi adı verilen bir süreçte bilgileri gizlemek için kullanılır. Sadece bu bitleri kullanmanın amacı, gizli verilerin görüntü dosyası üzerindeki görsel etkisini azaltmaktır. LSB steganografi süreci günümüzde en çok kullanılan steganografi biçimlerinden biridir. Sonuç olarak bu steganografi tekniği için çeşitli steganaliz teknikleri geliştirilmiştir. Bunlardan biri de gizli verileri görsel olarak ortaya çıkarmak için çeşitli filtreler aracılığıyla piksellerin görsel analizidir. Bu çalışmada, bir görüntü segmentasyon modeli kullanarak ve bir görüntünün en çok doku karmaşık bölgelerini çıkararak ve bu belirli bölgelerde yarı-rastgele LSB bitleri olarak bilgi gizleyerek bu görüntülere karşı görsel saldırılara direncin artırılabileceği hipotez edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Steganography, which is primarily used with media files like image, video, and audio files, is a method of concealing data behind a cover file. The least significant bits of pixels are used to conceal information in a process called Least Significant Bit (LSB) steganography. Utilizing only those bits has the goal of reducing the hidden data's visual influence on the image file. The LSB steganography process is one of the most widely used forms of steganography nowadays. As a result various steganalysis techniques are developed for this steganography technique. One of them is the visual analysis of pixels through various filters to expose hidden data in a visual manner. It is hypotesized that using an image segmentation model and extracting the most texture-complex areas of an image and hiding information in these specific areas as pseudo-randomized LSB bits can improve resistance against visual attack attacks to these images.