X-band RF switch implementation in substrate integrated waveguide
Taban malzemeye bütünleşik dalga kılavuzunda X-bant RF anahtar uygulaması
- Tez No: 318849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR, PROF. DR. ALTUNKAN HIZAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Taban malzemeye bütünleşik dalga kılavuzu (TMBDK) yapısı içinde X-bant için bir RF anahtar tasarlanıp gösterilmiştir. Tasarım, anahtarın paralel pin diyotlarının sönümlenen dalga kılavuzu filtre tasarımında kullanılmasına dayanır. Ters beslemede bu diyotlar, filtrenin sığalarının bir kısmını oluşturur. Böylece anahtar açıkken filtre görevi de görür. Doğru beslemede ise filtrenin sığaları kısa devre edilerek iyi bir izolasyon elde edilir. Aynı devre yapısı ayarlanabilir filtre tasarımında ve filtre görevi de gören RF güç sınırlayıcı tasarımında kullanılmıştır. RF önkatlarda genellikle kullanılan birkaç RF fonksiyon (güç sınırlama, filtreleme, anahtarlama) tek bir devrede gerçekleştirilerek önkatın küçültülmesine katkı sağlanmıştır. Devre standart baskı devre ve hibrid üretim tekniğiyle üretilebilmektedir. Devreler mikroşerit eşlenikleriyle benzer performansa sahiptir ve temel iletim teknolojisi olarak TMBDK'yı kullanan ve filtreleme gereği olan sistemlerde kullanımı avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
An RF switch in substrate integrated waveguide (SIW) technology for X-band is designed and demonstrated. Design is based on embedding shunt pin diodes of the switch in an evanescent mode waveguide filter. At reverse bias, pin diodes formed a part of filter's capacitances. Thus switch also functions as a filter when it is in ?on? state. At forward bias of diodes, capacitances of the filter are short circuited to obtain a good isolation. The same circuit structure is used to design a tunable filter and an RF power limiter which also functions as a filter. Several RF functions usually used in RF frontends (power limiting, filtering, switching) are combined in a single circuit which helps miniaturization of the frontend. The circuit can be produced with standard PCB and chip&wire technology. The circuits developed have comparable performances with microstrip counterparts and they are advantageous to use in microwave systems using SIW as the basic transmission medium and need filtering functionality.