The design, control, and performance analysis of ac motor drives with front end diode rectifier utilizing low capacitance dc bus capacitor and comparison with conventional drives
Düşük sığalı dc bara kondansatörlü diyotlu doğrultucu girişli ac motor sürücülerinin tasarımı, denetimi, başarım analizi ve geleneksel sürücülerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 318853
  2. Yazar: VAHAP VOLKAN ABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET M. HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezde düşük sığalı dc bara kondansatörü bulunduran üç fazlı diyotlu doğrultucu girişli ac motor sürücülerinin tasarımı, denetimi, kararlılığı, şebeke güç kalitesi ve motor sürme başarımı incelenmiştir. DC barasında yüksek sığalı kondansatör bulunduran geleneksel diyotlu doğrultucu girişli sürücü devresi ile düşük sığalı kondansatörlü devrelerin ayrıntılı bilgisayar benzetimleri yapılmış ve başarımları karşılaştırılmıştır. Düşük sığalı kondansatörlü sürücülerde bara gerilim kararlılığını sağlamak için önceden yapılmış çalışmalarda bulunan çeşitli etkin kontrol yöntemlerinin çeşitli yük değeri ve tiplerindeki başarımları değerlendirilmiştir. Düşük sığalı bara kondansatörü bulunduran sürücüler için tasarım için önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the design, control, stability, input power quality, and motor drive performance of ac motor drives with front end three phase diode rectifiers utilizing low capacitance dc bus capacitor are investigated. Detailed computer simulations of conventional motor drives with diode rectifier front end utilizing high capacitance dc bus capacitor and the drives with low capacitance dc bus capacitor are conducted and the performances are compared. Performance evaluation of various active control methods found in previous studies aiming to provide the dc bus stability of drives with low capacitance dc bus capacitor are done at various load levels and types. Design recommendations are provided for the drives utilizing low capacitance dc bus capacitor.