'Spine' as the constructive element of the city: Case study Tirana, Albania
Yapısal kent elemanı olarak 'Omurga': Örnek çalışma Tiran, Arnavutluk
- Tez No: 318854
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez 1920 yılından bu yana Arnavutluk'ta başkent görevi gören Tiran şehrinin ana bulvarı hakkındadır. Bu bulvar 1925 yılında İtalyan mimarlar tarafından tasarlanmış bir merkezi çalışma alanı omurgasıdır. Yeni hükümet ivedilikle bakanlıklar, saray gibi hkümet yapılarına ve bunları birbirine bağlayacak güçlü bir yapıya ihtiyaç duymuştur. Bu omurgasal ulaşım yapısı o zamanların Doğrusal Şehir, Güzel Kent gibi kent tasarım hareketlerinden etkilenmiştir. Tiran, tarihteki benzer şehirlerin ışığında, çalışılmış ve omurganın gücü kent makro formu üzerindeki etkisi aanaliz edilip irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This particular study is about the main boulevard of the city center of Tirana that is the Capital of Albania since 1920. The main boulevard, which has a function of a“spine”of the central Business district, was designed as an idea by the Italian architect in 1925. The new government needed immediately governmental buildings like ministries, a palace and a strong form that connects all of these facilities together in a monumental way.This“spinal”circulation system was inspired from the urban movement of that time like Linear City and City Beautiful Movement.Tirana is studied as the case by the light of historical developments of other cities. The power of the“spine”and its effect to the macro form of the whole city is analyzed and determined.