Alzheimer'lı dokuda protein dağılımının sinkrotron kızılötesi soğurma spektrumları yardımı ile haritalanması
Mapping of protein distribution in the alzheimer diseased tissue using synchrotron infrared absorption spectra
  1. Tez No: 318859
  2. Yazar: SELİN PRAVADILI MUCUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında sinkrotron kızılötesi mikrospektroskopi ile elde edilmişAlzheimer'lı beyin dokusu soğurma spektrumlarının protein yapılarına görekümelendirilmesine, sınıflandırılmasına imkan verecek sayısal veri analizi içingerekli filtreleme ve kümelendirme yöntemine bağlı olarak haritalandırmayapılması amaçlanmıştır.Biyolojik dokuların kimyasal bileşimlerini belirlemek için sinkrotron tabanlıçalışmalar giderek tercih edilen bir teknik olmaya başlamıştır.Bu tez çalışmasında Alzheimer hastalığı ve Azheimer hastalığının olası sebeplerianlatılmış daha sonra Alzheimer'lı beyin dokusundan sinkrotron kızılötesimikrospektroskopisi yöntemi ile elde edilmiş üç yüz altı adet kızılötesi ışığısoğurma spektrumlarının Dalgacık analizi yardımıyla filtrelenmesi, spektrumlarınfrekansa bağlı değişimlerinin daha iyi gözlenebilinmesi için ikinci türevlerininalınması ve spektrumu alınan örneğin standart olmaması nedeniylestandartlaştırma yapılması ilk dört bölümde yer almaktadır. Son bölümde iseISODATA (Iterative Self Organizing Data Analysis) kontrolsüz sınıflandırmaalgoritması kullanılarak düzgünleştirilmiş spektrumların protein yapı haritasınınelde edilişi anlatılmış ve küme analizi hakkında bilgi verilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make mapping of protein distribution in the Alzheimer?sdiseased tissue that will ultimately help us to determine the protein structure of theAlzheimer?s diseased tissue using synchotron infrared absorption spectra.To determine the chemical composition of biological tissue, synchotron infraredmeasurements are increasingly becoming preferred tecnique. We have threehundred six synchotron infrared absorption spectra taken from a brain tissue usingsynchotron infrared microspectroscopy.At the beginning of the thesis Alzheimer?s disease and the causes of Alzheimer?sdisease are explained. In the first four parts, smoothing the spectra by WaveletAnalysis, taking second derivative of the spectra to observe altering according tofrequency and making standardization of the Alzheimer?s diseased tissue areexplained. At the last part, cluster analysis and to get the image of proteinstructure of smooth spectra by using ISODATA (Iterative Self Organizing DataAnalysis) are explained.