Stochastic modelling of wind energy generation
Rüzgar enerjisi üretiminin stokastik modellemesi
  1. Tez No: 318860
  2. Yazar: İBRAHİM ALİŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Economics, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalısmasında yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar enerjisi ile elektrikenerjisi üretiminin modellenmesi incelenmistir. Bu kapsamda rüzgar enerjisininkarakteristiği, ve bir bölge için rüzgar hızı verilerinin olusturduğu dağılımın incelenmesigerçeklestirilmistir. Ayrıca rüzgar türbinlerinin güç eğrileri tanıtılarak üreticilerin sağladığıbu eğriler vasıtasıyla rüzgar hızından rüzgar gücüne geçis anlatılmaktadır. Değisik üreticifirmalara ait türbinlerin üretim karakteristiği farklılıklarına da değinilmistir. Çalısmada, bellibaslı rüzgar enerjisi tahmin yöntemleri tanıtılmakta ve birbirlerine göre avantaj vedezavantajları sıralanmaktadır. Fiziksel yöntem, istatistiksel yöntem ve yapay sinir ağlarıyöntemleri tanıtılmakta ve özellikleri anlatılmaktadır. Kapasite faktörünü, toplam üretilenenerji miktarını ve proje geri dönüs süresini etkileyen parametreler incelenmistir. Ayrıca,rüzgar türbin modelleri ve toplam üretilen enerji üzerindeki etkileri değisik rüzgarsahalarından alınan verilerle açıklanmıstır. Çalısmanın bir parçası olarak MATLAB tabanlırüzgar hızı, enerjisi modelleme ve geri dönüs süresi hesabı üzerine bir yazılımgelistirilmistir. Hesap süreçlerini kolaylastırmak adına grafiksel kullanıcı arayüzü dizaynı dagerçeklestirilmistir. Ek olarak gün içi piyasasında faaliyet gösterecek bir rüzgar santraliisletmecisi için basit bir rüzgar enerjisi süreklilik modeli gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, electricty generation modeling of the wind energy -one type of therenewable energy sources- is studied. The wind energy characteristics and the distribution ofwind speed in a specific region is also examined. In addition, the power curves of the windturbines are introduced and the relationship between the wind speed and wind power isexplained. The generation characteristics of the wind turbines from various types ofproducers are also investigated. In this study, the main wind power forecasting methods arepresented and the advantages and disadvantages of the methods are analyzed. The physicalapproaches, statistical methods and the Artificial Neural Network (ANN) methods areintroduced. The parameters that affect the capacity factor, the total energy generation and thepayback period are examined. In addition, the wind turbine models and their effect on thetotal energy generation with different wind data from various sites are explained. As a partof this study, a MATLAB-based software about wind speed and energy modelling andpayback period calculation has been developed. In order to simplify the calculation process,a Graphical User Interface (GUI) has been designed. In addition, a simple wind energypersistence model for wind power plant operator in the intra-day market has been developed.