Modeling of ground-borne vibration from underground railway systems
Yeraltı demiryolu sistemlerinden kaynaklanan titreşimin modellenmesi
  1. Tez No: 318879
  2. Yazar: AHMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toprak yoluyla taşınan titreşim sadece yakındaki binaların yapısını tehdit edip insanlara rahatsızlık vermekle kalmaz aynı zamanda çevresel gürültüye de katkı sağlar. Bu titreşimlerin tasarım aşamasında öngörülebilmesi oldukça önemlidir. Bu tezde sonlu elemanlar analiziyle bu amaca ulaşmak amaçlanmıştır. Ticari bir yazılım kullanılarak yeni işletmeye açılan bir yeraltı metro sisteminin sonlu eleman modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model Forrest ve Hunt'ın modeline dayanmaktadır. Bu tezde frekans aralığında elde edilen titreşim bilgisine tamamlayıcı olarak zamana bağlı analiz de gerçekleştirilmiştir. Modelin geçerliliği en büyük eleman boyutunun kontrol edilmesiyle ve sonuçların sonsuz sınır koşul sonuçlarıyla karşılaştırılmasıyla sağlanmıştır. Toprak çeşidi, ray altı pedi çeşidi ve tren hızının etkisinin araştırılması için parametrik çalışmalar yapılmıştır. Sonlu eleman analizinden elde edilen sonuçlar, sayısal yöntemlerle hesaplananlar ile uyum göstermektedir. Bu yaklaşımın herhangi bir demiryolu sisteminin toprak yoluyla taşınan titreşiminin öngörüsünde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ground-borne vibrations from railway systems not only pose threats to structural integrity of nearby buildings and cause annoyance on people but also contribute into environmental noise levels. It is of utmost importance to predict these vibrations at the design stage of such systems. This thesis attempts to reach this goal through finite elements analysis. Commercial software is used to develop a finite element model of an existing railway system. The model is based on the work of Forrest and Hunt. It is also aimed to perform transient analysis in time domain to complement vibration information already obtained in frequency domain. The model is validated by checking maximum element size and comparing results with the infinite boundary condition case. Parametric studies are designed to investigate effects of soil type, railpad type and train speed on vibrations induced by underground train traffic. Results acquired through the finite element analysis are found to be in good harmony with the ones by existing numerical methods. The study demonstrates that the approach can be applied to predict ground-borne vibration from any configuration of railway systems.