Thermo-mechanical finite element analysis and design of tail section for a ballistic missile
Sonlu elemanlar yöntemi ile termo-mekanik analizi yapılan balistik füzeler için kanat hamili tasarımı
  1. Tez No: 318880
  2. Yazar: TOGAN KEMAL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Füzelerin seyri esnasında uçuş şartlarına bağlı olarak bazı durumlarda füzeler kendi ekseni etrafında dönmeleri kararsızlığa yol açmaktadır. Bu durumu gidermenin temel yöntemi füze 2 parça olarak tasarlanmaktır. Füzede arka kuyruk tarafı ve ön taraf birbirinden bağımsız olarak rulmanlar sayesinde serbestçe dönüş yapabilmektedir. Bu kapsamda rulmanların montajlanmış olduğu sistem (kanat hamili) fırlatma ve uçuş esnasında ortaya çıkan termal (İç ısınma) ve mekanik (atalet, sıkı geçme ve cıvata ön gerilme) yüklere dayanabilecek şekilde tasarlanmaktadır.Bu tezin amacı uçuş şartlarına göre optimize edilmiş en uygun yapının belirlenmesidir.Sonuçlar üzerinde etkisi olan geometrik ve yük parametrelerinin belirlenmiştir. Bu parametrelere göre SEY yazılımı kullanılarak sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Ardından zamana bağlı doğrusal olmayan termo-mekanik analizler yapılarak hangi parametrenin gerilme üzerinde en fazla etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.Deneysel tasarım yöntemi kullanılarak en iyi parametre setine ulaşılmıştır. En iyi parametre setine ulaşmak için toplam 27 farklı konfigürasyon üzerinde çalışılmıştır.Bütün konfigürasyonlardaki gerilim ve yük değerleri incelendiğinde, değerlerin ±%5'lik aralık arasında olduğu görülmüştür. Böylece parametrelerin sistemin tepkisinde çok fazla etkisi olmamıştır. Üretim süreçleri göz önünde bulundurulduğu takdirde, en yüksek sıkı geçmeli konfigürasyon seçilmiştir. Rulmanlardaki gerilim ve yük sonuçlarının karşılaştırılmasıyla, en uygun konfigürasyon elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the flight of missiles, depending on the flight conditions, rotation of missiles around its centerline can cause instabilities. To override this issue, missile generally is designed in 2 sections. In the missile, the rear tail section and the front section are to rotate freely by means of bearings. Tail section on which bearings are mounted is designed according to thermal loads due to flow of hot gasses through the nozzle and mechanical loads due to inertial load, interference fit and thread preload which appear during flight of missile.The purpose of this thesis is to determine the most suitable structural parameters according to the flight conditions of missile.The geometrical and load parameters which have effect on the results were determined. Finite element model is formed by using FEA software. After that, transient nonlinear thermo-mechanical analyses are performed and the most effective parameter on VM (Von-Mises) stress and force is determined.DOE (Design of Experiments) method was used to determine the most suitable values for the structural parameters. Totally 27 different configurations are studied to achieve to the most suitable values for variable set.It is observed that VM stress and force results for all configurations are within the ±%5 ranges. So this means parameters don?t affect the systems response very much. By taking manufacturing processes into consideration, configuration with the highest bearing inner/outer ring interference is taken. From the comparison of the results, the most suitable configuration is obtained after checking forces and VM stress on the bearings.