Lithologic discrimination and mapping by aster thermal infrared imagery
Aster ısıl kızılötesi görüntülerini kullanarak litolojik ayrım ve haritalama
  1. Tez No: 318881
  2. Yazar: ÜNAL OKYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, PROF. DR. NURETDİN KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geleneksel uzaktan algılamada, litolojik ayrım ve haritalama amacıyla, elektromanyetik tayfın görülebilir-yakın kızılötesi ve kısa dalga kızılötesi verileri geniş bir biçimde kullanılmaktadır. Buna ek olarak elektromanyetik tayfın ısıl kızılötesi bölümü de; hem yayımlılık değerleri, hem de görülebilir-yakın kızılötesi ve kısa dalga kızılötesi bölgelerinde olduğu gibi ışınılık değerleri kullanılarak litolojik ayırım ve haritalamada kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, çok bantlı ASTER ısıl kızılötesi verileri, litolojik ayırım ve haritalama bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede litolojik ayırım ve haritalamada ışınırlık değerlerine bağlı geleneksel yöntemler yerine yayımlılık değerlerinin kullanımına yer verilmiştir. Bu bağlamda, görülebilir-yakın kızılötesi ve kısa dalga kızılötesi verileri için temel bileşen analizi ve ilişkisiz gerdirme teknikleri kullanılmıştır. Buna ek olarak, görülebilir-yakın kızılötesi, kısa dalga kızılötesi ve ısıl kızılötesi ışınırlık değerlerinin direkt olarak kullanıldığı tayfsal indislerde görüntü analizinde kullanılmıştır Isıl kızılötesi verilerinde yayımlılık değerleri, sıcaklık-yayımlılık ayırma tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Tayfsal indisler dışında elde edilen sonuçlar RGB temel renk birleşiminde gösterilmiştir. Tüm görüntüler görsel yorumlama için çalışma alanının jeolojik haritasını da içermektedir. Sonuçlar, yayımlılık değerlerinin kullanımının organik madde ihtiva eden yüzey malzemeleri ayrımında potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak,, yayımlılık değerlerinin temel bileşen analizi litolojik ayırım seviyesini artırabilmektedir. Yayımlılık değerlerinin kullanımı alışagelmemiş ve yeni bir yöntem olduğundan ilave inceleme ve arazi doğrulaması yüksek derecede önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In conventional remote sensing, visible-near infrared (VNIR) and shortwave infrared (SWIR) part of the electromagnetic spectrum (EMS) have been utilized for lithological discrimination extensively. Additionally, TIR part of the EM spectrum can also be utilized for discrimination of surface materials either through emissivity characteristics of materials or through radiance as in VNIR and SWIR. In this study, ASTER thermal multispectral infrared data is evaluated in regard to lithological discrimination and mapping through emissivity values rather than conventional methods that utilize radiance values. In order to reach this goal, Principle Component Analysis (PCA) and Decorrelation Stretch techniques are utilized for ASTER VNIR and SWIR data. Furthermore, the spectral indices which directly utilize the radiance values in VNIR, SWIR and TIR are also included in the image analysis. The emissivity values are obtained through Temperature-Emissivity Separation (TES) algorithm. The results of the image analyses, except spectral indices, are displayed in RGB color composite along with the geological map for visual interpretation. The results showed that utilizing emissivity values possesses potential for discrimination of organic matter bearing surface mixtures which has not been possible through the conventional methods. Additionally, PCA of emissivity values may increase the level of discrimination even further. Since the emissivity utilization is rather unused throughout in literature and new, further assessment of accuracy is highly recommended along with the field validations.