Determination of immune stimulatory properties of synthetic CpG oligodeoxynucleotide/cationic peptide complexes
Sentetik CpG oligodeoksinükleotid/katyonik peptid komplekslerinin immün sitimülan özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 318897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYDA GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
CpG motifler içeren sentetik oligodeoksinükleotidler toll benzeri reseptörler tarafından tanınmakta ve güçlü bir proenflamatuar yanıtına sebep olmaktadır. Günümüzde bilinen dört çeşit CpG ODN vardır. K tipi ODN ler (B-ODN olarak da bilinirler) B lenfositleri aktif hale getirirler ve pDC hücrelerinden TNF? salınımına yol açarlar. D tipi ODN ler (A-ODN olarak da bilinirler) bilinen en güçlü IFN ? uyarıcılarıdır ancak oluşturdukları istenmeyen multimerik yapılar üretimleri ile ilgili teknik sorunlar yaratmakta ve klinik uygulamalara girmelerini engellemektedir. Bu çalışma ile sıradan K-ODN lerin, TAT (+8) ve LL37 (+6) katyonik peptitler ile nanopartiküler yapılar oluşturduklarını göstermiş bulunuyoruz. Serbest ODN lerin aksine, yeterli kararlılığa sahip nanoparçacıklar hem insan hem de fare hücrelerinden IFN? salgılanmasına yol açmıştır. Ayrıca, CpG ODN/peptit komplekslerinin farelerde viral bir aşıya karşı uzun vadeli bağışıklık sağlayan başarılı aşı adjuvantı oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic CpG containing oligodeoxynucleotides (ODNs) are recognized by Toll like Receptor 9 (TLR9) and induce a strong pro-inflamatory immune response. To date, four different CpG ODN classes have been described. K-Class ODNs (also known as B-ODN) are potent B cell activators and stimulate TNF ? secretion from plasmacytoid dendritic cells (pDC). D-Class ODNs (also known as A-ODNs) are the strongest stimulators of IFN ? but suffer from GMP production problems through formation of undesirable multimeric structures, preventing their entry into clinical trials. In our study, conventional K-ODNs and cationic peptides TAT (+8) and LL37 (+6) were self-assembled to form nanoparticles. In contrast to free ODN, nanoparticles of sufficient stability stimulate IFN? production from both human and mouse cells. CpG ODN/peptide complexes were also shown to be good adjuvant candidates for vaccines in mouse and provide longer lasting immunity and better protection against a viral disease