Covariant symplectic structure and conserved charges of new massive gravity
New massive gravity teorisinin kovaryant simplektik yapısı ve korunan yükleri
  1. Tez No: 318896
  2. Yazar: GÖKHAN ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Lokal ve difeomorfizmler altında değişmez olan bir eylemin birinci varyasyonunda beliren sınır teriminden elde edilen simplektik akımın, bu tur bir eyleme sahip herhangi bir kutleçekimi kuramı için kovaryant biçimde korunduğu gösterildi. Bu sayede Poincaré dönüşümleri altında değişmez olacak biçimde faz uzayında tanımlanabilen simplektik iki-formun kapalı olduğu belli bir kurama bağlı kalmaksızın ispatland. Ayrıca, simplektik iki-formun difeomorfizmler altındaki değişmezliği kullanılarak korunan yükler için bir ifade elde edilebileceği ve bu ifadenin eğriliği sabit olmayan arka-plana sahip uzay-zamanlar için Abbott-Deser-Tekin (ADT) yüküne denk olduğu gösterildi. Son olarak, New Massive Gravity kuramının bazı çözümleri için korunan yükler hesaplandı ve daha önceki çalışmalarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
We show that the symplectic current obtained from the boundary term, which arises in the first variation of a local diffeomorphism invariant action, is covariantly conserved for any gravity theory described by that action. Therefore, a Poincar\'{e} invariant two-form can be constructed on the phase space, which is shown to be closed without reference to a specific theory. Finally, we show that one can obtain a charge expression for gravity theories in various dimensions, which plays the role of the Abbott-Deser-Tekin charge for spacetimes with nonconstant curvature backgrounds, by using the diffeomorphism invariance of the symplectic two-form. As an example, we calculate the conserved charges of some solutions of new massive gravity and compare the results with previous works.