Impacts of nutrients on periphyton growth and periphyton-macroinvertebrates interactions in shallow lakes: A mesocosm experiment
Sığ göllerde besin tuzunun perifiton ve perifiton-makroomurgasız etkileşimleri üzerine etkisi: Mezokozm deneyi
- Tez No: 318899
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada yapay substrat üzerindeki perifiton gelişimi besin tuzu farklılıklarının perifiton gelişimi ve perifiton-makroomurgasız etkileşimi üzerindeki etkisini görebilmek amacıyla incelendi. Deney aylık olarak dört ay boyunca altı ülkede aynı anda başlayan ve aynı adımlarla devam eden bir mezokozmda gerçekleştirildi. Deney için dört tanesi yüksek besin tuzuna geriye kalan dört tanesi ise düşük besin tuzuna sahip iki metre derinliğindeki sekiz adet tank kullanıldı. Dip çamuru, su içi bitkisi, balık, plankton, bentik omurgasızları ve su her ülkede aynı zamanlarda aynı şekilde eklendi. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 32 cm2'lik yapay şeritler üzerinde oluşan perifiton filtre edilmiş mezokozm suyuna fırçalanarak kuru ağırlık, organik madde kuru ağırlığı, fosfor içeriği ve klorofil-a derişimi ölçüldü. Perifiton üzerindeki avlanma baskısı Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında bir laboratuvar deneyiyle gözlemlendi. Mezokozm deneyinin sonunda bitki ve balıklar toplandı. Bitki kuru ağırlığı ve balık miktarı hesaplandı. Ayrıca deney sonunda epifiton miktarı da ölçüldü. Makroomurgasızlar için kajak koru ile üç adet çamur örneği alındı ve sınıflandırma yapıldı. İki haftalık sürelerle tankların fiziksel özellikleri kaydedildi ve PVI değerleri hesaplandı.Perifiton miktarı yüksek besin tuzu derişimli tanklarda daha fazlaydı. Düşük besin tuzu derişimli tanklarda meydana gelen marl oluşumu yüzünden sadece perifiton kuru ağırlığı bunun tersi bir sonuç gösterdi. Bu bulgular deney sonunda bitkiden alınan epifiton örnekleriyle de pekiştirildi. Makroomurgasızlar LN tanklarında daha fazla miktarda bulundu. Gastropod ve Chironomidae gibi bulduğumuz gruplar perifiton üzerinde oldukça fazla avlanma etkisine sahip gruplardı. Laboratuvarda yapılan avlanma deneyi ise avlanmanın zaman içerisinde arttığını gösterdi. Fakat bu artışa rağmen son ayda LN tanklarında artan besin tuzu ile birlikte perifiton artışı görüldü. Bu belki de perifiton üzerinde besin tuzu etkisinin avlanma etkisinden daha büyük olduğunu göstermektedir.Daha önce açıklandığı üzere deney başlangıcında besin tuzu miktarı hariç tüm koşullar aynı idi. Başlangıçta aynı olan yukardan aşağı kontrol, besin tuzunun aşağıdan yukarı etkisi ile deney sonunda değişmiştir ve HN tanklarda daha çok balık, daha az omurgasız ve daha çok perifiton görürken, LN tanklarda tam tersini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Periphyton biomass on artificial strips was observed monthly to see the impacts of nutrient differences on periphyton and periphyton-macroinvertebrates interaction. The experiment was conducted for four months in a mesocosm which were runned at six countries at the same time and with the same steps. Eight enclosures at two meters depth were used that four of them had high nutrient level and the other four had low nutrient level. Sediment, macrophyte, fish, plankton, benthic invertebrates and water were added at the same time and with the same way in all of the countries. Periphyton growth which formed on artificial 32 cm2 strips for June, July, August and September were brushed to filtered mesocosm water and dry mass, ash free dry mass, phosphorus content and chlorophyl-a concentrations were measured. Grazer pressure on the periphyton was observed with a laboratory experiment for July, August and September months. At the end of the mesocosm experiment macrophytes and fish were harvested. Macrophytes? dry mass and fish? abundance were measured. Moreover at the end of the experiment epiphyton was also measured. Three kajak cores were taken from sediment for macroinvertebrates at the end of the experiment and identified. All physical features of mesocosm enclosures and PVI data were recorded for every 2 weeks.Periphyton biomass was higher concentrations in HN enclosures than LN tanks. Only dry mass of periphyton biomass showed the opposite because of the marl deposition in LN tanks. This finding was also reinforced by epiphyton samples which was taken at the end of the experiment. LN enclosures had the more abundance of macroinvertebrate. The groups we found in sediment which had big grazer effect on periphyton such as gastropods and Chironomidae. Grazer experiment showed that grazer effect on periphyton increased in time. Although this raise, periphyton growth also increased in LN enclosures with nutrient increasing. This may be indicate that nutrient effect has a stronger effect than grazer pressure on periphyton.As it is explained before in the beginning of the experiment all of the conditions were the same except nutrient level. Thus, bottom-up effect changed the top-down control and at the end of the experiment we saw the more periphyton less macroinvertebrate and more fish in HN tanks while the opposite was seen in LN tanks.