Sivas ile İzmir yöresindeki Rana ridibunda pallas, 1771 (amphibia:ranidae) populasyonlarının taksonomik incelenmesi
  1. Tez No: 3188
  2. Yazar: KURTULUŞ OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada Sivas ve İzmir yörelerinde bulunan Rana ridibunda (Ranidae) populasy onlarının taksonomik olarak -in celenmesi yapılmıştır. Birbirinden oldukça uzak yerlerde olan, ayrıca yük seklik farkı gösteren bu iki bölgedeki Rana ridibunda popu- lasyonlarının morfolojik yönden önemli olmayan bazı farklı lıklar gösterdikleri saptanmıştır. İki populasyondaki bireylerin üreme biyolojileri de araştırılmış ve İzmir populasyonundaki bireylerin Sivas po- pulasyonuna göre iklim şartları nedeni ile daha önce yumurta bıraktıkları gözlenmiştir. Sivas ve İzmir bölgelerindeki R. ridibunda populas- yonlarınm Türkiye için karakteristik olan R. r. ridibunda alttürüne dahil edilebileceği sonucuna varılmıştır. - 25 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been attempted to make a taxonomical investigation on the Rana ridibunda (Ranidae) populations found in the Sivas and İzmir regions. It has been establised that the Rana ridibunda popu lations in the two regions which are rather far from each other and have a difference in attitude displayed, some morphological differences which were not si&rificant. The productive biology of the individuals in both populations has also been investigated and it has been observed that, owing to climatic reasons, the İzmir popu lation to lay eggs an earlier stage than the Sivas popula tion. It has been concluded that the R. ridibunda popula tion in the Sivas and İzmir regions may be included in the R. r. ridibunda subspecies characteristic to Turkey. - 26 -