Synthesis and characterization of fluorescent zinc phthalocyanine pigments and its combination pigment with mica titania pigment
Floresans çinko ftalosiyanin sentezlenmesi; özelliklerinin belirlenmesi ve mika titan pigmentle birleşim pigmenti
  1. Tez No: 318902
  2. Yazar: SEVİNÇ SEVİM KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ, YRD. DOÇ. DR. BORA MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, çinko ftalosiyanin ve tetra nitro çinko ftalosiyanin pigmentlerinin sentezlenmesi mikrodalga ortamında ftalik anhidrit ve nitro ftalik asit öncülleri kullanarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen pigmentlerin moleküler yapıları FT-IR ve UV-Visible spektroskopi analizleri ile incelenmiştir. Mika- titan pigmentiyle çift bileşenli pigment elde etmek için, bu pigmentler dimetilformamit çözücüsü içeirsinde mika-titan üzerine çöktürülmüştür. Çöktürme deneylerinin sonuçları için FT-IR analizi gerçekleştirilmiştir. Çinko ftalosiyanin pigmentlerinin ve onların mika-titan ile oluşturdukları çift bileşenli pigmentlerin floresans özelliklerini incelemek için Floresans spektroskopi analizinden yararlanılmıştır. Mika-titan üzerindeki yüzey morfolojileri ise SEM analizi ile incelenmiştir. En uygun çöktürme sıcaklığı ve süresi, farklı miktarlarda çinko ftalosiyanin kullanılarak belirlenmiştir. Alkit esaslı boya örneğinde kullanılan bu pigmentlerin, L*a*b* değerleri ölçülmüştür. Çift bileşenli pigment için en uygun çöktürme sıcaklığı 120 °C olarak, ve en uygun çöktürme reaksiyon süresi yarım saat olarak belirlenmiştir. Farklı miktarlarda ZnPc kullanılarak elde edilen çift bileşenli pigmentlerin floresans ölçümleri yapılmış ve ZnPc miktarının artmasıyla, ZnPc parçacıkları arasındaki etkileşimin arttığı ve bu yüzden mika- titan yüzeyini terkettikleri gözlemlenmiştir. Mika-titanın floresans etkisiyle birlikte ZnPc lerin de floresans etkilerinin arttığı, 120 °C de 0.08 g ZnPc kullanılarak elde edilen çift bileşenli pigmentte görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present work, zinc phthalocyanine and tetra nitro substituted zinc phthalocyanine were sytnhesized by using phthalic anhydride and nitro phthalic acid precursor respectively under microwave irradiation. Molecular structures of these pigments were confirmed by FT-IR and UV-visible spectroscopy analyses. Furthermore, these pigments were deposited on mica-titania pigment substrate in dimethyl formamide solvent to obtain the combination pigment. FT-IR analysis was conducted to analyze the deposition of pigments onto the mica-titania surfaces. Fluorescence spectroscopy analysis was performed to observe zinc phthalocyanine, tetra nitro zinc phthalocyanine pigments, and their combination pigment with mica- titania pigments. The surface morphologies of zinc phthalocyanines on the mica titania pigments were investigated by scanning electron microscopy. Optimum deposition temperature and deposition time were determined by depositing varying amounts of zinc phthalocyanines. The paint samples of these combination pigments were prepared by alkyd based paint formulation. L*a*b* values of the paint samples were determined by color measuring spectrophotometry. The optimum deposition temperature was determined as 120 oC and the optimum deposition time was determined as half an hour and effective deposition was obtained at 120 °C. It is observed that, with the increasing amount of ZnPc, the interaction between ZnPc particles increases and they desorp the surface of mica-titania pigment. The best result was obtained with 0.08 g ZnPc at 120 oC.