To what extent is problem-based learning effective as compared to traditional teaching in science education? A meta-analysis study
Probleme dayalı öğrenme geleneksel öğretim yöntemine kıyasla fen eğitiminde ne derece etkilidir? Bir meta-analiz çalışması
- Tez No: 318903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu meta-analiz çalışmasının temel amacı, PDÖ'nün sadece öğrencilerin fendeki başarı ve motivasyonlarına değil aynı zamanda fene karşı tutumlarına ve becerilerine olan etkisini ilköğretim, ortaöğretim ve yüksek öğrenim düzeyinde araştırmaktır. Ayrıca, yayın türü, araştırma dizaynı, öğretmen etkisi, araştırmacı etkisi, ülke, konu alanı, okul düzeyi, PDÖ'nün kapsamı, uygulamanın süresi, grup büyüklüğü, ölçmede kullanılan soru çeşitleri ve ölçme aracının çeşidi gibi ara değişkenlerin PDÖ'nün etkinliği üzerindeki etkisi de bu meta-analiz çalışması kapsamında araştırılmaktadır. Dâhil edilme kriterleri temel alınarak seçilen 88 birincil çalışmadan 147 etki büyüklüğü elde edilmiştir. PDÖ'nün farklı öğrenme ürünleri üzerindeki etkisini gösteren etki büyüklüklerini hesaplayabilmek için sabit etki modeli yerine rastgele etki modeli kullanılmış, ara değişken analizi sırasında analog ANOVA yapılırken ise birleşik etki modeli veya tamamen rastgele etki modelinden yararlanılmıştır. Sonuçlar PDÖ'nün geleneksel yöntemlere göre daha etkili olduğunu açıkça göstermektedir. Rastgele etki modeli kullanılarak PDÖ'nün farklı değişkenler üzerindeki genel verimliliği için etki büyüklüğü 0.633 olarakhesaplanmıştır. PDÖ'nün öğrencilerin fendeki başarıları üzerindeki etkisini gösteren etki büyüklüğü, büyük etki büyüklüğü kabul edilen 0.820 olarak hesaplanılırken, öğrencilerin fene karşı tutumları, fendeki motivasyonları ve becerileri üzerindeki etkisini gösteren etki büyüklükleri ise sırasıyla 0.566, 0.616 ve 0.565 olarak bulunmuştur. Ara değişken analizleri sonucunda ise yayın türleri, ülke, konu alanı, okul seviyesi ve uygulama süresi değişkenlerinin PDÖ'nün verimliliği üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this meta-analysis was to investigate the effectiveness of PBL not only on student achievement and motivation in science, but also on attitudes towards science and skills in primary, secondary and higher educational levels. In addition, the effects of some moderator variables including publication type, research design, teacher effect, researcher effect, country, subject matter, school level, PBL mode, length of treatment, group size, type of questions and assessment instrument on the effectiveness of PBL were also examined in the scope of this meta-analysis. 147 effect sizes were revealed from 88 primary studies selected to be included in the meta-analysis based on the inclusion criteria. Random-effects model rather than fixed-effect model was chosen to be conducted to compute effect sizes indicating the effect of PBL on different outcomes while mixed-effect and fully random-effects model were used while performing analog ANOVA for moderator analysis. The results clearly show that PBL is more effective on different outcomes when compared to traditional teaching methods. The results indicate an overall medium mean effect size of 0.633 for PBL effectiveness. More specifically, PBL has a large impact with a large effect size of 0.820 on students? achievement in science subjects in different levels and reveals medium effect sizes of 0.566, 0.616, and 0.565 for students? attitude towards science, motivation in science and different kinds of skills, respectively. Moderator analyses indicate that publication type, country, subject area, school level and length of treatment have a noteworthy impact on the effectiveness of PBL.