Examination of chemistry teachers topic-specific nature of pedagogical content knowledge in electrochemistry and radioactivity
Kimya öğretmenlerinin pedagojik alan bilgilerinin konuya özgü doğasının elektrokimya ve radyoaktivite konularında incelenmesi
  1. Tez No: 318907
  2. Yazar: SEVGİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEZDAN BOZ, DOÇ. DR. ESEN UZUNTİRYAKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmanın amacı pedagojik alan bilgisinin (PAB) konuya özgü doğasını incelemektir. Deneyimli iki kimya öğretmeninin PAB'ları elektrokimya ve radyoaktivite konularında incelenmiştir. Katılımcıların PAB' larını tam olarak anlayabilmek için tüm PAB bileşenleri çalışılmıştır. Belirlenen araştırma sorularına derinlemesine ve zengin cevaplar bulabilmek için, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Veriler kart gruplama aktivitesi, içerik gösterimi, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, sınıf gözlemleri ve gözlem notları ile toplanmıştır. Sonuçlar katılımcıların elektrokimya ve radyoaktivite öğretimi için PAB A ve PAB B olmak üzere iki tür PAB' a sahip olduğunu ortaya koymaktadır. PAB A içerik temelli, öğretmen merkezli ve kimya ve fizikteki diğer konulara bağlantılar içeren bir öğretimi temsil etmektedir. Burada yapılan ölçmede, farklı ölçme yöntemleri konu boyunca devamlı olarak kullanılmıştır. PAB B ise göreceli olarak daha az öğretmen merkezlidir. Diğer konulara yapılan bağlantılar da göreceli olarak daha azdır. Ayrıca, öğretmenler parçalı bir ölçme yapmışlardır. Öğretmenler, öğrencilerin zorlandıkları noktalar ve sahip oldukları yanlış kavramalar ile ilgili olarak radyoaktivite konusunda elektrokimyaya göre daha zayıftırlar. PAB A ve B arasındaki farklar konuların doğaları ile açıklanabilir. Elektrokimyayı öğrenebilmek için hem kimya hem de fizik alanından çok fazla ön bilgiye ihtiyaç vardır. Ayrıca elektrokimya konusu radyoaktivite konusundan daha fazla kavram içermektedir. Öğretilecek daha çok kavram olduğunda öğretmenler zaman kazanmak adına daha çok öğretmen merkezli bir öğretimi tercih edebilmektedir. Öğretmen eğitimi programları PAB'ın konuya özgü doğasına odaklanmalı ve öğretmenlere konuya özgü eğitim sunmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine topic-specific nature of pedagogical content knowledge (PCK). Two experienced chemistry teachers? PCK was examined in electrochemistry and radioactivity. To capture participants? PCK, all PCK components were studied. To get deep and rich answers to research questions asked, qualitative methodology was used. Participants were selected through purposeful sampling. Data were gathered through card-sorting activity, Content Representation (CoRe), semi-structured interviews, classroom observations, and field notes. Results revealed that participants had two types of PCK, namely, PCK A for teaching electrochemistry and PCK B for teaching radioactivity. PCK A included content-based and teacher-centered instruction, many links to other topics in chemistry and in physics. The assessment was coherent which included different types of assessment strategies used at the beginning, during, and at the end of teaching. In PCK B, it was less teacher-centered. The link to other topics was limited. Additionally, teachers used fragmented assessment and were less knowledgeable about learners? difficulties and misconceptions in radioactivity than they were in electrochemistry. Differences between PCK A and B may be related to nature of the topics. Learners need to have much pre-requisite knowledge both from chemistry and physics to learn electrochemistry. Also, there are more concepts in electrochemistry than there are in radioactivity. It seems that when teachers have to focus on more concepts to teach, they may have a tendency to teach more-teacher centered to save time. Teacher education programs should focus on topic-specific nature of PCK and provide topic-specific training to teachers.