Examination of experienced chemistry teachers' pedagogical content knowledge on solution topic
Deneyimli kimya öğretmenlerinin çözeltiler konusundaki pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 886832
  2. Yazar: CEM BÜYÜKEKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Shulman (1986) alan öğretmeni ile o alan uzmanı arasındaki temel farkın pedagojik alan bilgisi olduğunu ifade etmiştir. Shulman'ın çalışmaları eğitim alanında yeni bir araştırma konusu olmuş ve pek çok araştırmacı konu ile ilgili modeller ortaya koymuştur (Magnusson, Krajcik, & Borko, 1999; Abell, 2008). Pedagojik alan bilginin konuya özgü doğası gereği öğretmenlerin pedagojik alan bilgileri konu kapsamında incelenmelidir. Bu çalışmada deneyimli kimya öğretmenlerinin çözeltiler konusundaki pedagojik alan bilgileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda deneyimli kimya öğretmenlerinin çözeltiler konusundaki öğrenci bilgisi, eğitim stratejileri bilgisi, müfredat bilgisi ve değerlendirme bilgisi araştırılmıştır. Katılımcıların pedagojik alan bilgilerinin yapısını analiz edebilmek için bütün pedagojik alan bilgisi bileşenleri incelenmiştir. Çalışma Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde görev yapan 3 kimya öğretmeni ile yürütülmüştür. Katılımcılar seçilirken en az 5 yıl deneyimli olmaları, farklı okullarda görev yapmış olmaları, işbirliğine açık olmaları ve samimi cevap verecek olmaları göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak sınıf içi gözlem, yarı yapılandırılmış mülakat, CoRe ve kart gruplama aktivitesi kullanılmıştır. Verilerin incelenmesi için sürekli karşılaştırmalı veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları öğretmenin sahip olduğu pedagojik alan bilgisinin öğretmenin öğretim stratejileri üzerinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunu yanı sıra okulların fiziki imkanlarının, müfredatın ve öğrenci özelliklerinin (hazır bulunuşluk düzeyi, başarı düzeyi vb.) pedagojik alan bilgisi üzerinde etkisi olduğu açığa çıkmıştır. Çalışmanın sonuçları göz önüne alındığında pedagojik alan bilgisinin dinamik bir yapıda olduğu ve bağlamsal faktörlerden etkilendiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Shulman (1986) stated that the main difference between a teacher and an expert in that field is pedagogical content knowledge. Shulman's work has become a new research topic in the field of education and many researchers have presented models related to the subject (Magnusson, Krajcik, & Borko, 1999; Abell, 2008). Due to the subject-specific nature of pedagogical content knowledge, teachers' pedagogical content knowledge should be examined within the scope of the subject. In this study, the pedagogical content knowledge of experienced chemistry teachers on solutions was examined. In line with the purpose of the study, experienced chemistry teachers' knowledge of solutions, knowledge of educational strategies, curriculum knowledge and assessment knowledge were investigated. All pedagogical content knowledge components were examined in order to analyze the structure of the participants' pedagogical content knowledge. The study was carried out with 3 chemistry teachers working in high schools affiliated to the Ministry of National Education. While selecting the participants, it was taken into consideration that they had at least 5 years of experience, had worked in different schools, were open to cooperation and would respond sincerely. In-class observation, semi-structured interview, CoRe and card grouping activities were used as data collection tools in the study. Constants comparative data analysis method was used to analyze the data. The results of the study revealed that the pedagogical content knowledge of the teacher is effective on the teacher's instructional strategies. In addition, it was revealed that the physical facilities of the schools, the curriculum and student characteristics (readiness level, success level, etc.) have an effect on pedagogical content knowledge. We may conclude that teachers' pedagogical content knowledge is dynamic construct and it is shaped by contextual factors.