Computational modelling of free surface flow in intake structures using flow 3D software
Sualma yapılarındaki serbest yüzeyli akımların flow 3D yazılımıyla sayısal olarak modellenmesi
- Tez No: 318915
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sualma yapıları, yeterli miktarda suyu hidrolik sistem içine çekmek için suyun belirli bir hıza ulaştırıldığı giriş yapılarıdır. Sualma yapısının büyüklüğü ve şekli tüm sistemin başarımını etkileyen akım düzenlerinin oluşmasında belirleyicidir. Bir hidroelektrik santralin yükleme havuzunun hidrolik modelinde hız alanları ölçülerek vorteks oluşumu incelenmesine yönelik bir deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Potansiyel akım teorisine dayandırılarak, ölçülen hız dağılımlarından vorteks dayanımları hesaplanmıştır. Vorteks dayanımının batıklık Froude sayısı ile arttığı gösterilmiştir. Yükleme havuzu içindeki serbest yüzeyli akımın Flow 3D yazılımı ile sayısal çözümü yapılmıştır. Vorteks dayanım hesapları sayısal çözümden bulunan hızlar kullanılarak tekrarlanmış ve ölçümlerden elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Benzer hesaplamalar dikdörtgen ve daire gibi ideal şekilli yükleme havuzları için de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intakes are inlet structures where fluid is accelerated to a certain flow velocity to provide required amount of water into a hydraulic system. Intake size and geometry affects the formation of flow patterns, which can be influential for hydraulic performance of the whole system. An experimental study is conducted by measuring velocity field in the hydraulic model of the head pond of a hydropower plant to investigate vortex formation. Vortex strength based on potential flow theory is calculated from the measured velocity field. It was shown that vortex strength increases with the submergence Froude number. The free surface flow in the head pond is simulated using Flow-3D software. Vortex strength calculations are repeated using the computational velocity distributions and compared to experimentally obtained values. Similar computations were carried on with some idealized pond geometries such as rectangular and circular.