Motivators and barriers for green building construction market in Turkey
Türkiye?de yeşil bina sektörunün motivasyon ve bariyerleri
- Tez No: 318914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yeşil binalar inşaat sektöründe sürdürülebilir stratejilerin uygulanmasını artırmada çok büyük rol oynamaktadır. Türkiye'de son yıllarda yeşil bina sektöründe çeşitli gelişmeler olmasına rağmen, ülkemizde bu sektörü motive eden ve engelleyen faktörler konusunda çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu tezin temel amacı literatürdeki bu boşluğun doldurulması ve Türkiye'de yeşil bina konusuna katkıda bulunmaktır. Elde edilen sonuçlar devlet ve sektörde çalışanların yeşil bina sektörünü geliştirmesi için faydalı olacaktır.Bu doğrultuda, detaylı literatür taraması sonuçları baz alınarak bir anket formu geliştirilmiş, ve bu form kullanılarak yeşil bina projeleri hakkında bilgi ve deneyim sahibi uzmanların bu konudaki görüşleri derlenmiştir. Toplanan verilerin analizi için çeşitli istatistiksel metodlar kullanılmış ve sonuçlar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Ankete ek olarak, Türkiye'de bulunan altı tane yeşil bina projesi araştırılmış ve bu sayede Türk yeşil bina sektörünün son durumu analiz edilmiştir. Buna bağlı olarak her bir projenin finansal durumları, karşılaşılan zorluklar ve öğrenilen dersler açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlar yeşil binaların geliştirilmesi için gerçek ihtiyaçların belirlenmesine yardımcı olmuştur. Anket sonuçlarına göre, yeşil bina sektörünü geliştirmek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
`Green Buildings? play an important role to increase the implementation of sustainable strategies in the construction industry. Although there is a process of change within Turkish building environment towards implementation of green strategies nowadays, limited research has been conducted to search the reasons that drive the market and the important barriers that block the green building movement. This thesis is intended to fill this gap in the literature and contribute to the field of knowledge regarding green building construction in Turkey. The results shall benefit both government and market practitioners for the development of green building market.The data presented in this thesis are mainly obtained from a comprehensive questionnaire survey developed based on a deep literature search. The questionnaire is completed by professionals who have an interest on this topic or who have involvement in green building projects. In order to analyze the gathered data, a variety of statistical methods are used and the results are evaluated in detail. In addition to questionnaire survey, six case study green building projects in Turkey are examined and so a snapshot picture of current situation of the green movement is taken. Accordingly, financial considerations, faced difficulties and lessons learned are explained. The findings shall assist in understanding the real needs for green building development in Turkish construction sector. Finally, recommendations for government and researchers are presented so as to steer the construction sector in the direction of sustainability.