Groundwater vulnerability assessment with DRASTIC method: A case study on Kırıkkkale Plain, Turkey
DRASTIC yöntemi ile yeraltısuyu zafiyetinin değerlendirilmesi: Örnek çalışma Kırıkkale Ovası, Türkiye
  1. Tez No: 318916
  2. Yazar: AHMET HAKAN BÜYÜKDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada yeraltı suyu zafiyetinin Birleşik Devletler Çevre Koruma Dairesi (USEPA) tarafından geliştirilen DRASTIC Metodu kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu dünya çapında en yaygın olarak kullanılan katman ve sıralama metodudur. Yeraltı suyu zafiyeti değerlendirmesinde Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı bilgisayar programlarının kullanımı, bilgi yönetimi ve coğrafi analizlerde kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmada geçen zafiyet terimi yeraltı su seviyesinin üstündeki jeolojik yapının, çevresel etkenlerin baskısı altında, kirletenleri yeraltı suyu tablasına ulaştırma kapasitesinin göstergesi olarak tanımlanabilir. Tüm yer altı suları belli derecede doğal olarak koruma altındadır. DRASTIC Metodunda anlatıldığı gibi çevresel ve jeolojik özelliklerin üst üste birleştirilmesiyle elde edilmiş sıralamanın kullanılmasıyla zafiyet derecesinin tespiti önemli bir ilk adımdır. Bu çalışma sonunda bilgisayar programı yardımı ve DRASTIC Metodu ile zafiyet haritası elde edilecektir. Bu zafiyet haritaları her açıdan bilgilendiren bir araçtır mesela ilk adım olarak yeraltı suyunun bazı alanlarda kirlenebilirlik riskine dikkat çekmektedir. Bununla beraber DRASTIC zafiyet sıralaması kullanılarak belirlenen alanların zafiyet derecesi göz önünde bulundurulup, yeraltı suyu koruma stratejilerine odaklanarak arazi üzerindeki faaliyetler kısıtlanabilir.Zafiyet değerlendirmesi amacıyla çalışma alanı olarak Kırıkkale Ovası seçilmiştir. Çünkü evsel ve sanayi katı atıklarının bertaraf edilmesinde işletme eksiklikleri, atık su arıtma tesislerinin bulunmaması ve denetimsiz tarımsal faaliyetler bu bölgeyi yeraltı suyu kirlenebilirliğiyle karşı savunmasız bırakıyor. Bu çalışmanın sonunda Kırıkkale Ovasının yeraltı suyu zafiyeti haritası elde edilmiş ve zafiyeti fazla olan yerler belirlenerek dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to achieve vulnerability assessment of the groundwater by using DRASTIC Method which is developed by United States Environmental Protection Agency (USEPA). It is most commonly used overlay and index method all over the world. Evaluation of groundwater vulnerability would be performed by using computer programs which are based on Geographical Information System (GIS) in order to facilitate data management and spatial analysis. The term vulnerability, that is used in this study, could be defined as a degree of capacity of the geological settings which are above water table, cause as joining of contaminants to groundwater where imposed by environmental factors. All the groundwater has some degree of protection under natural condition. It is an important initial step to identify degree of vulnerability by an index which is provided by superimposition of the environmental and geological properties that are explained in DRASTIC Method.At the end of the study by using a computer program together with DRASTIC Method a vulnerability map will be obtained. The vulnerability map is an informative tool from different aspects such as it is an initial step for taking an attention of risk of groundwater could be getting polluted in some areas. In addition, surface activities could be limited by focusing on groundwater protection strategies which are considering degree of vulnerability of areas that are delineated by DRASTIC vulnerability index.With the purpose of groundwater vulnerability assessment Kırıkkale Plain is selected for a study area. Because of inappropriate management of the industrial and domestic wastes, lack of waste water treatment plants and uncontrolled agricultural activities cause this region proned to groundwater pollution. At the end of this study a groundwater vulnerability map of the Kırıkkale Plain is obtained and attention is drawn to the places which are more vulnerable are pointed out.