Periodic crack problem for an FGM coated half plane
Yarım düzlem üzerine kaplanan fonksiyonel olarak derecelenmiş malzeme için periyodik çatlak problemi
  1. Tez No: 318921
  2. Yazar: İSMET İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, elastik, eşyönlü, homojen, yarı-sonsuz düzlem üzerine bağlanan fonksiyonel olarak derecelenmiş elastik bir malzeme katmanı modellenmiştir. Yarı-sonsuz düzlem, arayüze dik periyodik çatlaklar içermektedir. 1. mod çatlak problemine neden olan çatlak yüzey basıncı yoluyla mekanik yükleme uygulanmaktadır. Yukarıda ifade edilen düzlem elastisite problemi, Fourier dönüşümleri ve serileri kullanılarak formüle edilmektedir. Yardımcı değişken, yani çatlak yüzey yer değiştirmesinin türevi için bir tekil integral denklemi elde edilmektedir. Çözüm bulunduktan sonra gerilme şiddeti faktörü, çeşitli çatlak aralığı, çatlak uzunluğu, çatlak konumu, katman kalınlığı ve malzeme dereceleme değerleri için hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
An elastic FGM layer bonded to a semi-infinite linear elastic, isotropic, homogeneous half plane is considered. The half plane contains periodic cracks perpendicular to the interface. Mechanical loading is applied through crack surface pressure, resulting in a mode I crack problem. The plane elasticity problem described above is formulated by using Fourier transforms and Fourier series. A singular integral equation is obtained for the auxiliary variable, namely derivative of the crack surface displacement. Solution is obtained, and stress intensity factors are calculated for various values of crack period, crack length, crack location, layer thickness and material gradation.