Effect of prismatic roughness on hydraulic jump in trapezoidal channels
Prizmatik pürüzlülüğün trapez kanallarda hidrolik sıçrama üzerine etkisi
- Tez No: 318929
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Trapez kanalda ve pürüzlü taban şartlarında hidrolik sıçrama üzerine yapılan bir çalışma sunulmaktadır. Sıçrama sonrası oluşan akım derinliği, kanat dalgalanmaları, enerji sönümlenmesi ve sıçrama uzunluğu gibi hidrolik sıçramanın nitelikleriyle ilgili kapsamlı ölçümler yapay pürüzlü kanallarda sel rejiminde 4.16 ile 14.58 arasında değişen Froude sayılarında yapılmıştır. Deneyler boyunca pürüzlü yüzeyler, üç farklı tipte prizmatik pürüzlülük ve dokuz farklı pürüzlülük düzeninin kanal tabanı ve kanal duvarlarına ayrı olarak yerleştirilmesiyle elde edilmiştir. Şerit şeklindeki pürüzler fiberglastan imal edilmiş ve akış yönüne dik olarak yerleştirilmiştir. Kavitasyondan korunmak için pürüz yükseklikleri memba tabanının seviyesine göre düzenlenmiş, böylece pürüzlülük elemanlarının tepe noktalarının akımın içine girmemesi sağlanmıştır. Sonuçlar, mevcut çalışmalarda bulunan verilerle ve pürüzsüz tabanda oluşan hidrolik sıçramanın özelikleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A study of the hydraulic jump on a trapezoidal prismatic channel and roughened beds is presented. Extensive measurements have been made regarding the characteristics of hydraulic jumps as sequent depths, wing fluctuations, energy dissipation and jump length on artificially roughened beds for Froude numbers between 4.16 and 14.58. Three different types of prismatic roughness elements and nine different roughness patterns were installed separately on channel bottom and side walls throughout the experiments to obtain rough surfaces. Strip roughness elements were built from fiberglass sheets and implemented perpendicular to the flow direction. To avoid cavitation, roughness elements were designed in that way that the crests of the elements are not protruding into the flow. The founded properties were compared with the available data in literature and with the properties of hydraulic jump occurred on smooth bed.