Effectiveness of context-based approach through 5E learning cycle model on students' understanding of chemical reactions and energy concepts, and their motivation to learn chemistry
Bağlam temelli yaklaşımla desteklenmiş 5E öğrenme döngüsü modelinin öğrencilerin kimyasal reaksiyonlar ve enerji konularını anlamalarına ve kimya öğrenmeye karşı motivasyonlarına etkisinin araştırılması
- Tez No: 318942
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlam temelli yaklaşım ile desteklenen 5E öğrenme döngüsü modelinin ve geleneksel öğretimin öğrencilerinin kimyasal reaksiyonlar ve enerji konularını anlamalarına, başarılarına ve kimya okuryazarlıklarına etkisini araştırmaktır. Ayrıca uygulamanın deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kimya öğrenmeye karşı motivasyonları ve motivasyon anketinin boyutları üzerine etkisi de araştırılmıştır. İlaveten cinsiyet etkisi de araştırılmıştır. Bu çalışmaya, 2011-2012 öğretim yılının güz döneminde Ankara'daki iki devlet okulunda üç kimya öğretmenine ait altı on birinci sınıftan toplam 187 öğrenci katılmıştır. Her öğretmenin bir deney bir de kontrol grubu mevcuttur. Bu sınıflar deney ve kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir. Deney grupları, bağlam temelli yaklaşım ile desteklenmiş 5E öğrenme döngüsü modeline göre öğretim alırken, kontrol grupları ise kimyayı geleneksel öğretimle almıştır. Kimyasal reaksiyonlar ve enerji kavram testi ve kimya motivasyon anketi hem deney hem kontrol grubuna ön ve son test olarak verilmiştir. Başarı testi ve açık uçlu kimya okuryazarlığı soruları da son test olarak tüm gruplara dağıtılmıştır. Bilimsel süreç işlem beceri testi uygulamadan önce tüm gruplara dağıtılmıştır. Çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) verilerin analizi için kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları bağlam temelli yaklaşımla desteklenmiş 5E öğrenme döngüsü modelinin geleneksel öğretime göre kimyasal reaksiyonlar ve enerji konularını anlamayı ve başarıyı cinsiyet farkı gözetmeksizin artırdığını ortaya koymuştur. Farklı gruplardaki öğrencilerin kimya öğrenmeye karşı motivasyonları anlamlı farka sahip olmasa da, deney grubunun iç motivasyonları ve kimya öğrenmeyi kişisel amaçlara uygun bulmaları kontrol grubuna göre artmıştır. İlaveten, açık uçlu kimya okuryazarlık sorularına verilen cevaplar, deney grubundaki öğrencilerin, geleneksel öğretimdeki öğrencilere göre kimya okuryazarlık bakımından daha iyi olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to investigate the effect of context-based approach (CBA) through 5E learning cycle (LC) model over traditional instruction on students? understanding, achievement, and chemical literacy on chemical reactions and energy concepts. The effect of instruction on students? motivation to learn chemistry and the factors of motivation questionnaire were also explored. Additionally, the effect of gender difference was investigated. Six eleventh grade classes with 187 students taught by three teachers from two public Anatolian high schools of Ankara in 2011-2012 fall semester were enrolled in this study. Each teacher had experimental and control group. These classes were assigned randomly as experimental and control groups. The experimental groups were treated with CBA through 5E LC model, control groups were treated with traditional instruction. Chemical reactions and energy concept test and chemistry motivation questionnaire were administered as pre- and post-tests to groups. Achievement test and open-ended chemical literacy items on chemical reactions and energy were administered as post-tests to all groups. Science process skill test was administered to all groups at the beginning of the instruction. Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA) was used for the analysis of data. The results revealed that CBA through 5E LC model was superior to traditional instruction on students? understanding, achievement, and chemical literacy in the chemical reactions and energy unit. Although, students? overall motivation scores did not changed across the groups, experimental groups intrinsic motivation and relevance of learning chemistry to personal goals was superior than control groups. No gender difference was found.