Formation of adjective, noun and verb concepts through affordances
Sıfat, nesne ve fiil kavramlarının sağlarlık yoluyla oluşumu
  1. Tez No: 318947
  2. Yazar: ONUR YÜRÜTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde insansı bir robot üzerinde dil kavramları (nesne, fiil ve sıfat) geliştirme problemi üzerinde çalışılmıştır. Bu amaca ulaşmak için J.J. Gibson tarafından ortamın ajana sunduğu hareket olasılıklarını tanımlamak için ortaya atılan sağlarlık fikri üzerinden hareket edilmiştir. Şahin et.al.'ın sağlarlık için ortaya koyduğu formalizasyon çerçevesinde, bir insansı robot üzerinde bir öğrenme sistemi geliştirilmiş ve gerekli veriler bu robotun duyu-motor deneyimleri üzerinden toplanmıştır. Geliştirilen sistem (1) Fiil, sıfat ve nesne kavramlarını öğrenebilmekte,(2) Bu kavramları, sağlarlıklara dayalı prototip ve bağıntı dizilimleri şeklinde ifade edebilmekte, (3) görülmemiş veriler sunulduğunda güçlü ve isabetli, ve (4) hedef öykünme gibi uygulamalarda kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the development of linguistic concepts (corresponding to a subset of nouns, verbs and adjectives) on a humanoid robot. To accomplish this goal, we use affordances, a notion first proposed by J.J. Gibson to describe the action possibilities offered to an agent by the environment. Using the affordances formalization framework of Sahin et al., we have implemented a learning system on a humanoid robot and obtained the required data from the sensorimotor experiences of the robot. The system we developed (1) can learn verb,adjective and noun concepts, (2) represent them in terms of strings of prototypes and dependencies based on affordances, (3) can accurately recognize the concept of novel objects and events, and (4) can be used for tasks such as goal emulation and multi step planning.