Timing properties of recently discovered soft gamma repeaters
Yeni keşfedilen yumuşak gama ışını tekrarlıyıcılarının zamanlama özellikleri
  1. Tez No: 318953
  2. Yazar: MUHAMMED MİRAÇ SERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL, DOÇ. DR. SITKI ÇAĞDAŞ İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, yeni kesfedilen yumusak gamma ısını kaynakları SGR J1833- 0832, SWIFT J1822.3-1606 ve SWIFT J1834.9-0846 arsivdeki Swift, RXTE, Chandra ve XMM-newton uydularının verileri ile analiz edildi. Kaynakların dönme periyodu degsimleri ve zamanlama gürültüleri incelendi. Bu çalısmada, kaynakların taysfal özellikleri ve uzun zamanlı dönüs frekansı evrimi sunulmaktadır. Zamanlama gürültüsünün yapısı hakkında yapılan çalısma dönüs frekansının birinci türevi ve zamanlama gürültüsünün kuvveti arasında bir bağıntı oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the recently discovered Soft Gamma Ray Repeaters SGR J1833-0832, SWIFT J1822.3-1606 and SWIFT J1834.9-0846 are analysed using the archival Swift, RXTE, Chandra and XMM-Newton observations. The period fluctuations and timing noise properties of these sources are investigated. Spectral characteristics and long term frequency evolution of these sources are presented. Investigation for timing noise structure of these magnetars has shown a correlation between first frequency derivative of the spin frequency and torque noise strength.