Functional role of yvgW gene during sporulation in Bacillus subtilis
Bacillus subtilis'de sporlanma süresince yvgW'nun fonksiyonel rolü
  1. Tez No: 172071
  2. Yazar: ÖYKÜ İRİGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bacillus subtUîs' DE SPORLANMA SURESİNCE yvgW NUN FONKSİYONEL ROLÜ ÖZET Günümüzde bakteri sporları, en çok dayanıklılık yetisi gösteren yapılar olarak bilinirler. Bu yapılar, açlıkla karşılaştıklarında oluşurlar ve sıcaklığa, mor ötesi ışınlara, kloroform ve lizozim gibi kimyasal uygulamalara ve zamana karşı da varlıklarım sürdürürler. Ayrıca, açlığın kalkması sonucunda önemli bir spor elemanı olan spor ceketi parçalanır ve çimlenme süreci ile“uyku”halindeki sporlar üreme hücresi durumlarına da dönebilirler. Bakteri sporlarında direnç karakterlerinde ve çimlenme özelliklerinde önemli yer tutan farklı etmenler vardır. Sporlarıma ve çimlenme olmak üzere, ikili görevi olan, spor gömleği proteinlerin en önemlilerinden küçük, asitte çözünür proteinler ve DPA (dipikolinik asit) bunlardandır. DPA'nın, sporun iç bölge dehidrsayonunda önemli bir rolü vardır ve çimlenme boyunca sağladığı kararlı yapı ile spontane çimlenmeye yol açar. yvgW ekspresyonun sporlanmanın geç evresinde gerçekleşmesi ışığı altında, yvgW geninin forspora-spesifik aG sigma faktörüne ekspresyon için bağımlılığı transkripsiyonel yvgWr.lacZ füzyon ve fazladan spoIIIG lokusunda delesyon olan, aG'yi kodladığı bilinen yeni bir mutant susun yaratılması ile incelenmiştir. Yapılmış olan bu çalışma, B. subtilis'te yvgW geninin sporlanma sürecinde işlevsel rolünün aydınlatılması ve moleküler karakterizasyonunun başarılması için yapılan deneysel araştırmaları içermektedir. Sırasıyla, oF* aE, cK ve ctb sigma faktörlerini kodlayan spoIIAC, spoIVCB, spoJVCB ve sigB genlerinin delesyonlarının, yvgW-lacZ geninin ekspresyonuna olan etkisi araştırılmıştır. Bu sporulasyona özgü sigma faktörlerin yvgW üzerindeki etkilerinin incelendiği analizler sonucu, yvgW geninin anne hücreye özgü sigma faktörü, aE ve forspora özgü sigma faktörü, o"G' nin kontrolü altında, hem anne hücre hem de forsporda ifade edildiği önerilmiştir. Ayrıca, yvgWk531-\35\::spc oluşturulması ile, yvgW mutantının sıcaklık, kloroform ve lizozime karşı dirençliliği incelenmiştir ve bu incelemeler mutant susun sporlarının sıcaklık ve kloroforma karşı hassasiyet ve lizozime karşı dirençlilik gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. yvgW sporlarında DPA düzeyleri de incelenmiş, yaban birey ile karşılaştırılmıştır ve sonuçta mutant susun oluşturduğu sporların belirgin bir miktarda daha az DPA oram gösterdiği görülmüştür. Nul mutant ve yaban bireyin gösterdikleri beslenmeye bağlı özel çimlenme ve çimlenmeden sonra tekrar vejetatif büyümeye geçme (outgrowth) özellik analizleri, yvgW geninin sporlanma sürecindeki işlevsel rolünü anlamada daha fazla bilgi sahibi olunması için gerçekleştirilmiş ve bu deneyler hücrelerin çimlenme başlangıcında sorun yaşamadıklarım ancak null mutant sporların çimlenmeden sonra vejetatif hallerine daha geç döndüklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
FUNCTIONAL ROLE OF yvgW GENE DURING SPORULATION IN BACILLUS SUBTILIS SUMMARY Bacterial spores are now considered as the cells that show the greatest resistance abilities. Those though structures, they are formed when exposed to starvation and they may stay still against heat, UV, chemical treatments like lysozyme and chloroform and time. Moreover, dormant spores may return to their vegetative state, after cessation of starvation, through germination exposing a key component: spore coat. There are also other elements, found in bacterial spores that play important parts for the resistance characteristics and germination properties. Those are small, acid-soluble proteins, SASP, which are the predominant spore core proteins with a dual function during sporulation and germination and DPA (dipicolinic acid) which has an important role in spore core dehydration and provides the spore with a good stability during germination, leading to spontaneous germination. Recently, under the light of the fact that, the timing of yvgW expression corresponds to the late sporulation stage, the dependence of yvgW expression on forespore- specific sigma factor ctg was previously examined through construction of a new mutant strain containing transcriptional yvgW::lacZ fusion and an additional deletion on spoIIIG locus that is known to encode aG. The present research includes the studies to achieve the molecular characterization and elucidation of the functional role of yvgW gene in the sporulation process in B. subtilis. Effects of the deletion of spoIIAC, spoWCB, spoWCB and sigB genes, encoding for ctf" cte, ck and aB, respectively, on the expression of yvgW-lacZ were investigated. These subsequent analyzes of the effects of the sporulation-specific sigma factors on expression of yvgW gene strongly suggested that yvgW is transcribed in both mother cell and forespore under the control of mother-cell specific sigma factor aE and forespore- specific sigma factor aG, respectively. Moreover, through the construction of yvgWA537-l 35 l::spc,yvgW mutant cells were investigated for their spore properties, such as their resistance profiles against heat chloroform and lysozyme, pointing out that spores of the mutant cells showed high sensitivity to heat and chloroform, but resistance to lysozyme. The level of dipicolinic acid was also investigated in yvgW spores and compared to wild type spores, revealing a significant reduction in yvgW spores as compared to wild type spores. Furthermore, the analyses of the nutrition specific germination and outgrowth characteristics of null mutant and wild type cells were performed in order to gain more insights about the functional role of yvgW gene in the sporulation process and those experiments showed that there was no defect in the initiation of yvgW spore germination but null mutant spores returned to vegetative state more slowly than the wild-type spores that. IX