Development and application of a four-tier test to assess pre-service physics teachers misconceptions about geometrical optics
Fizik öğretmen adaylarının geometrik optik ile ilgili kavram yanılgılarını ölçmek amacıyla dört basamaklı bir testin geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 318966
  2. Yazar: DERYA KALTAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ, PROF. DR. LİLLİAN CHRİSTİE MCDERMOTT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 560
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı Türk fizik öğretmen adaylarının geometrik optik hakkındaki kavram yanılgılarını ölçmek için dört basamaklı bir test geliştirip uygulamaktı. Ankara ilindeki üç devlet üniversitesinden maksimum çeşitlilik ve kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilen 16 fizik öğretmen adayı ile düzlem aynalar, küresel aynalar ve mercekler bağlamlarında görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelere ve alanyazınındaki çalışmalara dayanarak Açık Uçlu Geometrik Optik Testi geliştirildi. Bu test, amaçlı ve kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilen üç devlet üniversitesinden 52 fizik öğretmen adayına uygulandı. Adayların her bir soru için verdikleri cevaplar çoktan seçmeli olarak geliştirilecek olan çok aşamalı testin çeldiricilerine karar verebilmek amacıyla kategorize edildi. Testin ilk hali olan Üç Aşamalı Geometrik Optik Testi (ÜAGOT) pilot çalışma olarak, amaçlı ve kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilen üç devlet üniversitesinden 52 fizik öğretmen adayına uygulandı. ÜAGOT'nin sonuçlarının analizi, testin sorularının revizasyonu için kullanıldı. Son olarak, Dört Aşamalı Geometrik Optik Testi (DAGOT) geliştirildi ve Türkiye'deki 12 devlet üniversitesinden 243 fizik öğretmen adayına uygulandı. DAGOT skorlarının geçerliği nitel ve nicel yöntemler kullanılarak sağlandı. Cronbach alpha güvenirlik katsayısı farklı test skorları için hesaplandı. Güvenirlik katsayısı, tüm test doğru skorlar ve standardize edilmiş yanlış skorlar (SUMM4) üzerinden .59 ve .42 olarak hesaplandı. Katılımcıların % 10'undan fazlası tarafından sahip olunan kavram yanılgıları tespit edildi ve önemli olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to develop and administer a four-tier test for assessing Turkish pre-service physics teachers? misconceptions about geometrical optics. Sixteen pre-service physics teachers, who were selected by maximum variation and convenience sampling methods from three state universities in Ankara, were interviewed in the contexts of plane mirrors, spherical mirrors, and lenses. From these interviews and the studies in the literature, the Open-Ended Geometrical Optics Test was developed. It was administered to 52 pre-service physics teachers from three state universities selected by purposive and convenience sampling. The responses of each subject for each item were categorized in order to determine the alternatives of the multiple-tier multiple-choice misconception test. The initial form of the test, the Three-Tier Geometrical Optics Test (TTGOT), was administered to 53 pre-service physics teachers from three state universities selected by purposive and convenience sampling as a pilot study. The analysis of the results of the TTGOT was used to revise the test items. Finally, the Four-Tier Geometrical Optics Test (FTGOT) was developed and administered to 243 pre-service physics teachers from 12 state universities in Turkey. The validity of the FTGOT scores was established by means of some qualitative and quantitative methods. The Cronbach alpha reliability coefficients were calculated fordifferent test scores. Those for the total correct scores and standardized misconception scores (SUMM4) were found to be .59 and .42, respectively. Some misconceptions, which were held by more than 10 % of the pre-service teachers, were identified and considered to be significant.