Özel görelilik kuramıyla ilgili kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik dört aşamalı bir testin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of a four-tier test to assess missconceptions about special relativity theory
  1. Tez No: 429479
  2. Yazar: GÜLNUR ÖNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı özel görelilik kuramıyla ilgili kavram yanılgılarını belirlemeye yönelik dört aşamalı bir testin geliştirilmesidir. Ankara'da kolay ulaşılabilir durum örneklemi yöntemi ile seçilen üç üniversitenin fizik öğretmenliği, fizik mühendisliği ve fizik bölümlerinde lisans eğitimi gören 73 öğrenciyle testin pilot çalışması yapılmıştır. Pilot çalışma sonucunda gerekli analizler yapılarak test maddelerinde düzenlemeler yapılmıştır. Nihai uygulama 211 fizik bölümü, fizik mühendisliği ve fizik öğretmenliği lisans öğrencileri ile yapılmıştır. Elde edilen verilerle testin geçerliliği için false positive (yanlış sebepli doğrular) değeri %10, false negative (doğru sebepli yanlışlar) değeri ise %1 bulunmuştur. Öğrencilerin testte doğru cevapları üzerinden hesaplanan Cronbach-α güvenirkik katsayısı 0,59 dur. Öğrencilerin dört aşamaya göre verdikleri cevaplara göre kavram yanılgıları için hesaplanan Cronbach-α güvenirlik katsayısı ise 0,71 bulunmuştur. Ayrıca testteki her bir madde için madde analizleri yapılmıştır. Katılımcıların %10'undan fazlası tarafından sahip olunan kavram yanılgıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to develop a four-tier test for diagnosing misconceptions about special relativity theory. Test was administered to 73 university students who studied physics educations, physics engineering and physics department from three universities selected by purposive and convenience sampling as a pilot study in Ankara. The analysis of the results of the pilot study was used to revise the test items. Finally, the Four-Tier Special Relativity Theory Test (FTSRTT) was developed and administered to 211 physics educations, physics engineering and physics department from universities in Ankara. Also, the proportions of the false positives and false negatives were estimated to establish the content validity and found 10% for the false positives and 1 % for false negatives. The Cronbach alpha reliability coefficients that calculated for student's correct score was found 0,59. The Cronbach alpha reliability coefficients that calculated for student's misconseption score was found 0,71. Moreover, item analysis was done for each item. Some misconceptions, which were held by more than 10 % of the students, were identified.