Analysis of dual-polarized aperture-coupled microstrip antennas with H-shaped slots and equivalent circuit modeling of H-shaped slots
Çift kutuplu ve H-tipi yarıklı yarık bağlaşımlı mikroşerit anten analizleri ve H-tipi yarıkların devre şeklinde modellemesi
- Tez No: 318968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez geniş band çift kutuplu X-band yarık bağlaşımlı mikroşerit anten tasarımını, üretimini ve mikroşerit hat ile beslenen H-tipi yarığın eş devre modellenmesini içerir. Tasarım kısmında yarık bağlaşımlı mikroşerit anten adım adım geliştirilmiştir. İlk olarak, dikdörtgen şeklindeki yarık kullanılarak yarık bağlaşımlı mikroşerit anten tasarlanmıştır. Sonraki aşamada H-tipi yarık kullanılan yarık bağlaşımlı mikroşerit anten tasarımı gerçekleştirilmiştir ve bu tip antenin gerekli anten parametrelerine olan etkisi incelenmiştir. En son aşamada ise çift kutuplu yarık bağlaşımlı mikroşerit anten tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu konfigürasyonda iki adet H-tipi yarık birbirlerine dik olacak şekilde yerleştirilmiştir. Tasarım aşamasında anten parametrelerinin antenin giriş empedansına olan etkileri incelenmiştir. Parametrik analizler CST Microwave Studio® benzetim programında yapılmıştır. Tasarım aşaması bittikten sonra çift kutuplu ve geniş bantlı yarık bağlaşımlı mikroşerit anten üretilmiştir. Bu aşamada üretilen anten ile benzetim programında tasarlanan antenler karşılaştırılmıştır.Ek olarak, mikroşerit hat ile beslenen H-tipi yarığın eş devre modellemesi üzerinde çalışılmıştır. Modelleme aşamasında karşılıklılık teoremi kullanılmıştır. Modelleme sırasında yarık üçgen ağlara bölünmüştür ve her ağ üzerindeki akım değerleri hesaplanmıştır. Sonraki aşamada modelleme sırasında kullanılan integral denklemlerinin doğruluğunu kontrol etmek için dipolün karşılıklı ve kendi empedansı hesaplanmıştır. Tüm modelleme sırasındaki analizler MATLAB programında yapılmıştır ve son olarak dikdörtgen ve H-tipi yarıkların empedansları hesaplanmış ve benzetim programı sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the design, production and measurement of a wideband dual-polarized X-band aperture-coupled microstrip patch antenna. The wideband and dual-polarized operation is achieved through the use of H-shaped coupling slots. Therefore, the equivalent circuit modeling of a microstrip line fed H-shaped slot is also studied in this thesis. A step-by-step procedure is followed during the design process of the dual-polarized aperture-coupled microstrip antenna. First, an aperture-coupled microstrip antenna with a single rectangular slot, that exhibits a wideband characteristic for single polarization, is designed. Then, the design procedure is repeated for an antenna with H-shaped slot in order to satisfy the same specifications with a shorter slot. Finally, dual-polarized aperture-coupled microstrip antenna is designed. At this configuration, two H-shaped slots are used and they are placed orthogonal to each other. During the design process, the effects of antenna parameters on the input impedance characteristics of the antenna are investigated. These parametric analyses are done in CST Microwave Studio®. The designed dual-polarized wideband aperture-coupled microstrip antenna is manufactured. Simulation results and measurement results are compared.During the equivalent circuit modeling of an H-shaped slot fed by a microstrip line, an approach based on the reciprocity theorem is utilized. The method was originally proposed for rectangular shaped slots, in this thesis it is generalized for arbitrarily shaped slots. Software codes are developed in MATLAB to calculate the equivalent impedance of the slot.